Avustralya ve Sydney Gezisi

Gezi Tarihi : Kasım 2016

Sydney gezisi yazısına geçmeden önce Avustralya vizesi hakkında genel bir bilgi vermek yerinde olacaktır. Avustralya vizesi aynen Yeni Zelanda vizesi gibi online başvuru ile alınıyor ve pasaporta işlenmeyip vizeniz PDF formatında e-posta adresinize gönderiliyor. Ayrıca eğer pasaportunuzda başka ülkelerin vizesi varsa başvurunuz hızlı sonuçlanıyor. Nitekim pasaportunda 1 ABD, 3 İngiltere ve 11 Schengen vizesi olan birisi olarak 1 yıllık turistik Avustralya vizesi almam toplamda sadece 1 gün sürdü.

Sydney Gezisi ve Gezilecek Yerler

Sydney, Avustralya’nın en büyük ve en kalabalık hatta bana göre en güzel şehri. Sydney, Melbourne ile birlikte dünyanın en yaşanılır şehirleri sıralamasında hep ilk 10’da olan bir şehir.  Ben de aynı şekilde 6 kıta ve 50’den fazla ülke gezmiş birisi olarak Sydney’in en yaşabilir şehirler arasında ilk sıraya koyabilirim. Planlı bir şehir olmanın ötesinde Sydney gerçekten yaşam kalitesini artıran estetik unsurlar ve sosyal imkanlar barındırıyor. Bunun dışında Sydney çok canlı ve enerjik bir şehir zira genç nüfus fazla ve şehir merkezi de son derece kalabalık. Sydney gezim sırasında şunu fark ettim gece yarısı olsa bile Sydney yaşamın devam ettiği ve hiç durmadığı son derece hareketli bir şehir.

sydney gezisi

Archibald Fountain

Sydney’daki Hyde Park yanında yer alan bu küçük meydan ve ünlü Archibald Çeşmesi Sydney’de mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında yer alıyor. Sydney gezisi sırasında keyif aldığım en önemli noktalardan birisi bu tarihi çeşme ve hemen yanındaki park oldu.

Sydney Hyde Park

Londra’daki Hyde park ile aynı ismi taşısa da Sydney’in Hyde Parkı nispeten daha küçük ama huzur dolu bir yer. Sydney’in dünyanın en yaşanabilir şehirleri arasında yer almasının sebebi estetik ve planlı bir şehir olmasının yanında insanların keyifle vakit geçirebileceği huzur dolu parklarının ve sosyalleşeceği ortamların bulunması. İstanbul’da şehrin en merkezi yerlerinde çocuk parkı görmeniz mümkün değildir ama Sydney’de bu gayet mümkün…

syden gezi

Sydney Darling Harbour

Sydney’in en ünlü turistik yerlerinden birisi de Darling Harbour olarak anılan liman bölgesidir. London Eye benzeri dönen yapıya ek olarak ünlü restoranlar da bu bölgededir. Harbour bölgesinde gerek gündüz gerekse gece fotoğrafı çekmek için oldukça güzel manzaralar bulunduğundan Sydney gezisi için bu şehre gelenlerin mutlaka en başta ziyaret etmesi gereken yer burasıdır.

Sydney Opera House

Sydeny gezi turunda yapılabilecek aktivitelerin başında opera binasını gezmek geliyor. Sydney’in en önemli simgesi olan Opera Binası sadece konser verya sahne şovları için gidilen bir yer değil ayne zamanda insanların çevresinde gezip vakit geçirdiği sosyal bir yer. 7 milyon dolarlık bütçe ile inşasına başlanan bu heybetli binanın yapımında 10.000 işçi çalışmış ve inşaat bitirilmesi 24 yıl sürmüş ve de toplam maliyet 102 milyon doları bulmuştur.

Bondi Beach

Sydney’in en ünlü plajlarından birisi olan Bondi Beach, yalnızca yüzmek veya güneşlenme için değil pek çok farklı sosyal aktivite için oldukça ideal bir yer. Bondi Beach Sydney gezi destinasyonu olarak muhteşem bir yer.

sydney gezisi rehberi

Sydney Tower

Sydney’in başlıca simgelerinden birisi olan Sydney Tower’a çıktığınızda tüm Sydney manzarasını 360 derece görmeniz ve muhteşem fotoğraflar çekmeniz mümkün oluyor. Sydney gezi turu  sırasında uğranılacak yerlerin başında Sydney Tower civarında alışveriş yapılacak bolca mağaza da bulunuyor.

Sydeny Gezisi – Koala ve Kanguru

Sadece Avustralya’da yaşadıkları için Avustralya’nın simgelerinden olan koala ve kangurulara Sydney’in hayvanat bahçelerinde rastlamak mümkün.

Kanguru Eti

Avustralya’da kanguru eti çok yaygın şekilde tüketiliyor ve ihraç da ediliyor. Tadı sığır eti ile kuzu eti arasında ve biraz sert yapılı bir et ama lezzetli olduğu söylenebilir. Aşağıdaki resimdeki kanguru etlerini iki ayrı restoranda denedim ve genel olarak lezzetli bir et olduğunu söyleyebilirim.

Bumerang

Sydney’de gerçekten atıldığı zaman geri dönen bumeranglar satılıyor. Fiyatları 20 ila 50 AUD olarak değişliyor. Sydney gezisi için Avustralya’ya gelenlere anı olarak bumerang almasını öneriyorum.

Sydney Hakkında İlginç Bilgiler

  • Sydney dünyanın en güneşli ve en az bulutlu yerlerinden biri olup 365 günün 342 günü hava açık ve güneşlidir.
  • Sydney Birleşmiş Milletler tarafından insan gelişmişliği endeksine ve yaşam standartlarına göre en yaşanabilir şehirler arasında ilk 3’te bulunuyor.