Gezi Tarihi: Kasım 2016

Tazmanya Gezisi

Tazmanya gezisi ile ilgili detaylara ve gezilecek noktalara girmeden önce Tazmanya hakkında genel bir bilgi vermek uygun olacaktır. Tazmanya, Avustralya’ya bağlı bir eyalet olup Avustralya kıtasının güneyinde bulunan oldukça büyük bir adadır. Tazmanya, coğrafi konumu itibariyle ilgi çekici ve bir o kadar da ulaşılması zor bir yer.

Ayrıca şunu da belirtmekte fayda var, Tazmanya gezmek için gerçekten tehlikeli bir yer. Adadaki tüm yılanlar istisnasız zehirlidir. Zıplayan Jack karıncaları (Jack Jumper Ant), zehirli örümcekler, virüs taşıyan sinekler ve köpek balıkları gibi tehlikeli canlılar nedeniyle Tazmanya’nın özellikle şehirden uzak ormanlık alanları ve okyanus kıyıları çok sayıda tehlike barındırıyor. Bu nedenle eğer şehir merkezi dışına çıkılacaksa şort yerine pantolon giymek, sinekleri uzak tutan sprey kullanmak ve benzeri önemler almak gerekiyor.

Tazmanya’nın Başkenti Hobart

Hobart, Tazmanya’nın başkenti ve mütevazı boyutlarda şirin ve yemyeşil bir şehir. Tahmin edilenin aksine Hobart son derece gelişmiş olan halkı da son derece zengin bir şehir.

Tazmanya’da Türk Restorantı Görmek

Tazmanya gezisi sırasında en ilginç bulduğum şeylerden birisi de aracımla ilerlerken bir Türk restoranına denk gelmek oldu. Tromso gibi dünyanın en kuzeyindeki bir şehirde Türk restorantı gördükten sonra bir de dünyanın en güney noktalarından birinde Türk restorantı görmek gerçekten şaşırtıcı. Türkler’deki bu girişimci ruha hayranım.

Mount Wellington

Tazmanya gezisi için Tazmanya’nın başkenti olan Hobart’taki en yüksek dağ olan Welington’a çıkıp muhteşem manzaranın fotoğrafını çekebilirsiniz.

Ben de adadan ayrılmadan önceki son günümde Wellington Dağı’na çıktım ancak tam fotoğraf çekerken aniden bastıran dolu ve yağmur nedeniyle arabama atlayıp dönüş yolunu tutarken yağmurun ardından bir anda ortaya çıkan gökkuşağını fark ettiğim anda tekrar arabadan inip bu muhteşem görüntüyü fotoğrafa dönüştürdüm.

Tazmanya Şeytanı (Tasmanian Devil)

Tazmanya gezi turu sırasında görülebilecek olan Tazmanya Şeytanı dünyadaki en büyük etobur keseli olup, pis kokması ve garip sesler çıkarması nedeniyle adaya gelen ilk insanlar tarafından “şeytan” olarak anılmıştır ancak genel olarak Tazmanya Şeytanı’nın saldırgan bir hayvan olmadığını söylemek mümkün.

Avustralya’ya özgü olan koalalara Tazmanya’da da rastlamak mümkün. Koalalar son derece tembel hayvanlar olduklarından ve ağacın tepesine çıkıp saatlerce hareket etmeden durduklarından fotoğraflanması kolay canlılar.

Tahune Airwalk

Tazmanya gezisi sırasında yapılabilecek en iyi aktivitelerden birisi de Tazmanya’nın balta girmemiş ve devasa uzunluktaki ağaçlarından oluşan ormanlarında hava yürüyüşü yapmak. Burası, insanlar Tazmanya’ya özgü ve aşırı uzun özel bir takım ağaçları gözlemlemesi, orman içinde havadan yürüyüş yapması için özel olarak yapılmış metal bir gezinti platformu

 

Antarktika’ya Aktarma Noktası

Tazmanya, güney kutbuna yakın konumu itibariyle Antartika’daki bilim istasyonları için bir aktarma ve lojistik merkezi olarak kullanılıyor. Antartika’da yaşayan insanların tüm yeme içme ve yaşam malzemeleri Hobart üzerinden kıtaya ulaşıyor.

Tazmanya Hakkında İlginç Bilgiler

  • Tazmanya şeytanı yalnızca burada yaşıyor.
  • Meşhur Manuka balı, Yeni Zelanda dışında sadece Tazmanya’da üretiliyor.
  • Dünyanın en temiz havasının Tazmanya’da olduğu bilimsel olarak tespit edilmiştir.
  • Tazmanya Türkiye’ye en uzak gezi noktalarından biridir.

  1. Yuh yani! başka yerleri hadi anlarımda dünyanın bir ucu. sanırım bölgeden geçen 2. Türk de siz oluyorsunuzdur.

Comments are closed.