Seyşeller Gezisi

Gezi Tarihi : Temmuz 2016

Seyşeller gezisi hakkında detaylara girmeden Seyşeller hakkında genel bir bilgi vermek uygun olacaktır. Afrika Kıtası’nın bir parçası olan Seyşeller muhteşem doğası ve plajlarıyla ünlü ve lüks bir gezi destinasyonu. Seyşeller ilk defa 16. yüzyılda keşfedilse de gerçek anlamda yoğun yerleşim sadece 100 yıl önce başladığından muhteşem doğa pek bozulmamış durumdadır. Seyşeller’in en çok sevdiğim yönü ise kalabalık olmaması. Zaten pahalı bir destinasyon olduğundan Seyşeller herkesin yoğun şekilde geldiği bir yer değil. Dolayısıyla Seyşeller geziniz sırasında plaja indiğinizde yalnızca birkaç insandan fazlasını görmeniz pek mümkün olmuyor. Ayrıca konsept olarak Seyşeller genelde mahremiyet isteyen, partneri ile yalnız ve özel anlar geçirmek isteyen kişilere hitap ettiğinden kalabalık plajlar görmek pek mümkün değil.

Maldivler mi Seyşeller mi?

Seyşeller gezi yazımda balayı çiftleri için akla gelen ilk soru olan Seyşeller mi Maldivler mi sorusuna yanıt vereyim. Maldivler ile yakın bir bölgede olmaları ve lüks tatil imkanı sunmaları nedeniyle “Maldivler mi Seyşelleri mi” sorusu sık soruluyor ve bu iki destinasyonun sık sık karşılaştırması yapılıyor. Bu konuda şunu söylemek mümkün; eğer balayı ve benzeri amaçlı partnerinizle beraber başbaşa birkaç gün tatil yapmak, gezip dolaşmaktan ziyada otele kapanıp baş başa vakit geçirmek istiyorsanız Maldivler ideal olabilir. Ama aile olarak tatile gidiyorsanız,  ya da partneriniz ile tatile gitseniz bile Okyanus üzerindeki bungalovlarda kalmak beni sıkar gezip dolaşmam, sağı solu keşfetmem, bol fotoğraf çekmem lazım diyorsanız Seyşeller daha uygun. Seyşeller’de 10 gün tatil yapsanız bile aktivite çeşitliliği ve gezecek yerlerin çok olması sebebiyle sıkılmazsınız ama Maldivler’de hangi adada veya otelde kalırsanız kalın 3 gün sonra sıkıcı olmaya başlayacaktır. Dolayısıyla “Seyşeller mi Maldivler mi” sorusunun  cevabı tatile ne amaçla ve kimle gittiğinize göre değişiyor.

Praslin Adası – Praslin Island

Praslin, toplam 115 adadan oluşan Seyşellerin Victoria’dan sonra en büyük ikinci adası ve başlıca tatil Seyşeller gezi destinasyonlarından birisi. Praslin’e gelmek için öncelikle Victoria adasında bulunan Mahe havalimanına indikten sonra ya bot ya da uçak kullanmak gerekiyor. Uçak yolculuğu 20 dakika bot ise yaklaşık 1.5 saat sürüyor. Ben giderken bot, dönüşte de uçak kullandım doğrusu.

Raffles Hotel Praslin

Seyşeller’de özel havuzlu villa şeklinde dizayn edilmiş iki otelden birisi olan Raffles bana göre tüm Seyşeller’in en iyi ve en lüks oteli ve hatta aynı zamanda en pahalı oteli. Okyanus manzaralı ve özel havuzlu bir odanın gecelik fiyatı 1.000 Euro’dan başlamaktadır.

Otel yapılırken doğa hiç bozulmamış ve adeta otel odaları ve villarlar ağaçların arasına dikilmiş gibi bir görüntü var. Bizde olduğu gibi Seyşeller’de otel yapmak için ağaçları yok etmiyorlar bilakis ağaçların arasında doğa ile iç içe otel dizayn ediyorlar.

Villaların banyoları oldukça lüks döşenmiş ve jakuziler de okyanus manzaralı. Jakuzide keyif yaparken bile okyanusun mavisi ile Seyşeller’in yeşilini bir arada seyretmek ve manzaranın keyfini çıkartmak mümkün.

Her villanın kendi havuzu var ve pek çok villaların planı ve konumu düzenlenirken mahremiyet (privacy) ön planda tutulduğundan bir havuzun özel villasını başka bir villadan görmek mümkün olmuyor. Böyle bir villa kalırken ve havuzda yüzerken sizden başka kimsenin olmadığını hissetmek insana başka bir keyif veriyor doğrusu.

La Digue Adası

Seyşeller gezisi sırasında mutlaka görülmesi gereken bir diğer ada La Digue (“Ladik” diye okunuyor). Hatta Seyşeller’in tanıtımında kullanılan o klasik fotoğraflar da La Digue Adası’na ait.

Seyşeller gezisi denince ilk akla gelen La Digue’deki plaj ve resifler inanılmaz bir görüntü sunuyor ve adeta başka bir gezengendeymişsiniz gibi bir hisse neden oluyor.

Ayrıca okyanus sularının ve dalgalarının aşındırdığı garip şekilli kayalıklar da ayrı bir estetik unsur sunuyor.

 

Anse Source D’Argent Plajı

Seyşeller gezi turu denince akla gelen il yer La Digue adası oluyor. Zira La Digue Adası’ndaki Anse Source D’Argent Plajı adeta Şeyseller’in simgesi olmuş durumda. Şeyseller tanıtımında kullanılan kayalıklı kum plaj fotoğrafı işte bu plajda çekiliyor.

Okyanus suyu adeta akvaryum gibi, zaten kıyıdan sadece 200 metre sonra mercan resifleri başladığı için sualtı inanılmaz zengin. Ayrıca suyun derinliği fazla olmadığından okyanus içinde yürüyerek resiflere kadar gitmek ve giderken de size eşlik eden balıkları seyretmek insana heyecan variyor.

 

 

Curieuse Adası

Seyşeller gezisi sırasında Hint Okyanasu’na özgü devasa kaplumbağaları görmek için en ideal yer Curieuse Adası. Bu minik adada herhangi bir otel bulunmuyor bu yüzden ancak özel bot kiralayıp buraya günü birlik gelmek mümkün.

 

Seyşeller denince tabi Coco De Mar meyvesi akla geliyor. Bu garip şekilli meyve Seyşeller’e özgü olduğundan ülkenin simgesi haline gelmiş durumda. Hatta pasaporta basılan vize damgasında bile Coco De Mar meyvesinin simgesini görmek mümkün.

Seyşeller Gezisi ve Helikopter Turu

Seyşeller’deki asıl güzel manzara yukarıdan görülüyor. Zira resiflerin muhteşem rengini yakın mesafeden tam görmek mümkün değil. Bu nedenle helikopter turu yaparak havadan fotoğraf çekmeye karar verdim. Raffles Hotel’in anlaşmalı olduğu bir helikopter turu firmasından 1 saatlik helikopter turunu ortalama 2.000 Euro’dan almak mümkün. Bu durumda helikopter otelin bahçesine iniyor ve sizi alıp tur bittikten sonra yine aynı noktaya bırakıyor. Ancak Seyşeller’in havadan keyfinin çıkarılması için 1 saat yerine yarım saatlik turun yeterli olacağını düşünüyorum. Seyşeller gezisi için gelen herkese helikopter turunu tavsiye ederim.

Helikopter turu ile gökyüzünden okyanus ve resiflerin oluşturduğu muhteşem manzarayı en iyi şekilde görmek mümkün. Seyşeller gezisi için gelenlere özellikle helikopter turunu tavsiye ediyorum.

Seyşeller Hakkında İlginç Bilgiler

  • Seyşeller’in başkenti olan Victoria, 30.000 nüfusu ve küçük sınırları ile dünyadaki en küçük başkenttir.
  • Seyşeller geçmişte deniz korsanlarının uğrak ve sığınak yeri olduğundan adada gömülü gizli hazinelerin bulunduğu sanılmaktadır.
  • Seyşeller dünyanın en büyük ve kilosu 300 KG’yi bulan en büyük kaplumbağalara ev sahipliği yapmaktadır