Peru Gezisi

Gezi Tarihi: Mayıs  2017

Peru gezisi uzun zamandır planladığım ancak özellikle Mayıs ayında Peru’ya gitmek istediğim için fırsat bulamadığım bir geziydi ancak 2017 yılının Mayıs yaında gezi için zaman ayırabildim. Peru, Türkiye’den direkt uçuşun olmadığı ve Türkiye’ye çok uzak olmasına rağmen özellikle Machu Picchu gibi eşsiz bir gezi destinasyonuna ev sahipliği yapması nedeniyle Türkler arasında popüler bir ülke. Peru, kişi başına düşen milli gelirin 6.000 USD olduğu gerçekten fakir bir ülke. Zaten Peru’da nereye giderseniz gidin ülkenin az gelişmişliği ve halkın fakirliği her şekilde göze çarpıyor. Uruguay dışında Güney Amerika’daki tüm ülkelerin genel olarak güvenlik sorunu olduğunu söylemek mümkün.

Peru da bir Güney Amerika ülkesi olarak benzer güvenlik sorunları yaşayan ve özellikle malvarlığına karşı işlenen suçların yaygın olduğu bir ülke. Zaten bu yüzden Lima’da özellikle Mira Flores gibi zengin semtlerde neredeyse tüm apartmanlar elektrikli tellerle çevrili. Peru gezi turum sırasında herhangi bir olumsuz olaya rastlamadım ancak özellikle mala karşı işlenen suçlar bakımından dikkatli olmakta fayda. Tabi bu husus bütün Güney Amerika ülkeleri için geçerli.

Lima Gezisi

Ancak Peru’ye yurt dışında gelip de Uluslararası Chavez Havalimanı’na inen turistler için sırf Lima’yı gömüş olmak ve dünyaca meşhur birkaç restoranta gitmek için 1 gün geçirilebilir. Onun dışında Peru gezisi için gelen gezginlerin hiç Lima’da vakit kaybetmeden Machu Picchu gibi turistik yerlere yönelmesi uygun olacaktır.

Birkaç park ve meydan dışında Lima’da turistlerin gezmekten keyif alacağı bir yer yok. Lima bu anlamda turistler için de zaman harcamaya pek değmeyen bir şehir. Dolayısıyla Peru gezisi için ülkeye gelenler Lima’da fazla süre kalmayı tercih etmiyor.

ayrıca şunu da belirtmem gerekiyor: Lima’nın dünyada şu ana gezmiş olduğum estetikten en uzak ve en kirli başkent olduğunu kesinlikle söyleyebilirim.

Nazca Gezisi ve Nazca Lines (Nazca Çizgileri)

Peru gezisi için önemli bir destinasyon da hiç şüphesiz Nazca Lines olarak bilinen çizgilerdir. Nazca çizgileri olarak anılan bu çizgiler milattan önce 500 yılları civarında yapılmıştır ve toplam 70 farklı çizgiden oluşmaktadır. Çizgilerin her biri ortalama bir futbol sahası büyüklüğündedir ve en büyüğü ise 370 metre uzunlukta olup tam 3 futbol sahası uzunluğundadır. Bu çizgiler ancak 1927 yılında oradan geçen bir bir uçaktaki pilotların tesadüfen görmesi ile keşfedilmiştir.

Nazca Çizgileri, yaklaşık 2.500 yıl önce yapılmış olup, çizgilerin muntazam şekilleri ve büyüklüğü ile bu çizgilerin ancak gökyüzünden net bir şekilde görünüyor olması, o dönemlerde bu devasa çizgilerin insanlar tarafından nasıl ve ne amaçla yapıldığı konusunda ciddi bir gizem oluşturuyor. Zaten bu gizemden dolayı bu çizgilerin uzaylılar tarafından veya uzaylılar için yapıldığı gibi uçuk iddiaları ortaya atılmıştır. Bilim adamları bir takım teoriler üretseler de 2.500 yıl önce yaşayan insanların ancak havadan bakınca görünen bu çizgileri çok yüksek bir yere çıkmadan nasıl çizdiklerini hala kesin olarak saptayamamıştır.

Henüz 14-15 yaşındayken okuduğum ve o dönemde dünya çapında en çok satan kitaplardan biri olan Eric Von Daniken’in “Tanrıların Arabaları” kitabı nedeniyle Nazca Lines (Nazca Çizgileri) çocukluğumdan beri ilgi duyduğum ve hep görmek istediğim bir yerdi. Dolayısıyla Peru’ya kadar gitmişken Machu Picchu ile birlikte görmeden dönmeyeceğim ikinci gezi noktası Nazca Çizgileri’ydi…

Nazca hakkında detaya girmeden önce şunu belirteyim: Nazca Çizgileri, Peru gezisi için gelen turistler için Machu Picchu kadar çok popüler bir gezi destinasyonu değil. Bunun sebebi Nazca Çizgileri’nin ilgi çekici bir yer olmaması değil, turistler açısından ulaşımı gerçekten zor bir noktada olması, yalnızca pahalı turlarla ve küçük uçaklarla havadan gezilebilmesi. Bu nedenle Machu Picchu’yu yılda 1.5 milyon turist ziyaret ederken Nazca Çizgileri’ni ziyaret eden turist sayısı ancak onbinlerle ifade ediliyor.

Nazca Uçuş Turları

Lima’dan Nazca çizgileri uçuş turlarına katılmak için birisi otobüs, diğeri özel araç olmak üzere 2 seçenek mevcut.  Eğer otobüsle Nazca’ya gitmek isterseniz tur fiyatı kişi başı 350-400 USD, eğer özel şoförlü araçla günü birlik gitmek isterseniz 500-600 USD civarında. Her iki rakam da, Nazca Lines  hem gidiş dönüşü ücretini hem de uçuş bedeli de dahil olmak üzere herşeyi kapsıyor.

Eğer otobüsü seçerseniz, özel bir taksi sabah 1-2 civarında sizi otelinizden alıp otobüs terminaline götürüyor ve orada son derece konforlu bir otobüse binip ortalama 5-6 saatlik bir yolcuğun ardından Nazca’ya varıyorsunuz ve oradaki terminalde sizi tur rehberiniz karşılıyor ve tekrar taksi ile sizi Nazca çizgileri uçuş turlarının yapıldığı mini bir havalimanı olan Ica Airport’a götürüyor. Eğer özel araç seçerseniz, nispeten daha geç bir saatte (sabah 3 civarı) özel bir şoför gelip sizi otelinizden alıyor ve direkt Nazca’ya götürüyor.

Nazca’da yaklaşık 70 civarı çizgi figür var ancak uçuş turu en büyük ve en ünlü 11 tanesini kapsıyor.

Nazca çizgileri uçuş turu Cessna 208 Caravan model 12 kişilik uçaklarla yapılıyor ve tur ortalama 30 dakika sürüyor. Yalnız pilotlar, yolcuların rahat fotoğraf çekmesi için her bir çizginin etrafında sağa ve sola aşırı yatarak manevra yaptığı için çok fazla G kuvveti ortaya çıkıyor ve bu da benim gibi normal uçaklarla 1.000 defa defa uçuş yapmış kişilerde bile mide bulantısı ve kusma yapıyor. Bu nedenle uçuştan en az 1 saat önce her eczanede sartılan Gravol isimli hap içmek gerekiyor. Ben bu hapı içtiğim halde uçuşun son 10 dakikasında ciddi baş dönmesi hissettim ve uçuş 30 dakika değil 45 dakika olsa kesinlikle istifra ederdim. Nazca Lines turuna katılacak herkese bu hapı kullanmasını öneriyorum.

Nazca Çizgileri uçuşunun ardından yolculara aşağıdaki gibi bir sertifika veriliyor.

Ica Çölü (Ica Desert)

Nazca uçuşu sonrası bölgede eğlencili bir aktivite yapmak isterseniz Ica Çölü muhteşem bir yer. Gri kumlarla dolu devasa bir çöl olan Ica’da vaha niteliğinde küçük bir göl ve yeşillikler bulunuyor ve burada kiralayacağınız araçlarla ATV ile çöl safarisi yapabilirsiniz. Peru gezimin eğlenceli ayaklarından birisi burasıydı.

Ayrıca Ica civarında Peru’ya özgü özel bir köpek ırkı olan tüysüz (çıplak) köpek görürseniz şaşırmayın.

Machu Picchu’ya Gidiş

Peru gezisi denince akla gelen ilk yer kuşkusuz Machu Picchu. PMachu Pichu o kadar ünlü ve turistik bir yer olmasına rağmen ulaşılması zor ve zahmetli bir yer. Herşeyden önce Machu Picchu’ya ulaşmak için oaraya en yakın havalimanının bulunduğu Cusco şehrine gitmeniz gerekiyor. Ardından Cusco’dan Urubamba veya Ollantaytambo kasabalarına ulaşıp oradan Inca Rail trenine binmeniz ve trenle Machu Picchu’nun bulunduğu dağın kenarındaki Aguas Calientes köyüne varmanız ve oradan da minibüse binmeniz gerekiyor. Machu Pichu özel araçla gidilemeyen ve gidiş için tek seçeneğin tren olduğu bir destinasyon.

Şimdi Machu Picchu gezisi için başka bir ülkeden gelen yabancı bir turist Machu Picchu’ya gitmek için kaç araç/taşıt değiştirecek özetleyelim:

Lima Havalimanı => Cusco Havalimanı=> Taksi ile Ollantaytambo Kasabası => Trenle Aguas Callinetes Köyü => Dolmuşla Machu Picchu

Machu Picchu Gezisi

Machu Picchu her gezginin görmek isteyeceği muhteşem bir yer olduğu için Machu Picchu’yu her geçen yılın çok daha fazla turist ziyaret ediyor. Yoğun turist işgali nedeniyle Machu Picchu kalıntılarının zarar görmemesi için günlük turist sayısı 2.500 ile sınırlanmıştır.

Macchu Picchu, yüksek bir dağın tepesinde yeşillikler içinde kurulan ve bulutlar arasında kalan masalımsı bir antik kent. Dünyanın 7 harikasından birisi kabul edilen bu muhteşem yer 1911 yılına kadar keşfedilmediği için yağmalanmaktan ve korunmuş ve çok fazla zarar görmeden günümüze kadar gelmiştir.

Cusco

Machu Picchu gezisi için Machu Picchu’ya gitmek isteyen herkesin yolu mecburen Cusco şehrinden geçiyor. Cusco havalimanında sizi coca yaprakları karşılıyor. Coca yaprağı çiğnemek ve koka çayı içmek Peru’da oldukça yaygın. Tabi coca çayının kişiyi rahatlattığı söylense de herhangi bir uyuşturma gibi bir etkisi bulunmuyor.

Aguas Calientes

Aguas Calietes tamamen turist odaklı çalışan bir köy niteliğinde. Ancak burada alışveriş yaparken ve hatta yemek yerken bile kazıklanmamak için dikkatli olmak gerekiyor. Buradaki çoğu restoran ekstra bir vergi olmadığı halde hesaba %20 sales tax (satış vergisi) ekliyor. Ama buna itiraz ederseniz ve böyle bir vergi olmadığını bildiğinizi söylerseniz kazık yemekten kurtuluyorsunuz.

Ayrıca buralara kadar gelmişken değişik tatlar denemek isterseniz size bir tür llama olan alpaca eti tavsiye ederim. Bu arada Türkçe’de biz “lama” desek de İspanyolca’da “llama” diye çift L harfi ile yazılıyor ve İspanyolca’daki kural gereği yanyana 2 L ise “Y” olarak telaffuz ediliyor ve dolayısıyla bizim “lama” dediğimize onlar “yama” diyor.

Inca Rail ile Machu Picchu Gezi

Machu Pşicchu’ya tek gitme yolu Inca Rail olarak bilinen tren. Ancak Inca Rail tren biletleri özellikle yüksek sezonda çabuk tükeniyor bu nedenle biletinizi internet sitesi üzerinden önceden almanızı tavsiye ederim. Ardından tren istasyonunda trene binip yaklaşık 1 saatlik bir yolculuğun ardından Aguas Calientes Köyü”ne varacaksınız. Tren, manzaranın rahat seyredilmesi için özellikle tavanı cam şeklinde dizayn edilmiş.

Machu Picchu’ya Ne Zaman gidilmeli?

Turist sayısı çok fazla olduğundan ve günlük ziyaretçi sayısı 2.500 ile sınırlandığından, bilet bulamama, aşırı kalabalık vs gibi zorluklar nedeniyle Machu Picchu gezisi için yüksek sezon olan Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında ziyaret edilmesini hiç önermiyorum. Kasım ve Mart ayları arası yağışlı sezon olduğu için kış ayı da Machu Picchu gezisi için ideal değil. Geriye Nisan ve Mayıs ile Eylül ve Ekim ayları kalıyor. Havanın daha sıcak ve açık olma ihtimali nedeniyle Mayıs ayında hatta Mayıs ayının sonuna doğru ya da Eylül ayında Machu Picchu’ya gitmek en ideal olanıdır diye düşünüyorum.

Fotoğraf meraklısı olan ve Machu Picchu’yu açık ve güneşli havada fotoğraflamak isteyenler için çok önemli bir tavsiyede bulunacağım. Genelde Machu Pichu’da sabahları hava bulutlu ve kapalı oluyor ve öğle saatlerine doğru 12-13 civarlarında hava açılıyor. Bu nedenle Machu Picchu gezisine sabah değil öğle saatlerinde katılırsanız güneşli bir havada güzel fotoğraflar çekmek için daha ideal olur.

Peru gezisi, Güney Amerika’da katıldığım geziler içinde en güzeliydi diyebilirim.

Peru Hakkında İlginç Bilgiler

  • Dünya üzerinde yaşayan 10 milyon alpacanın %75’i Peru’dadır.
  • İlk patates Peru’da yetiştirilmeye başlanmış ve 16. yüzyıldan itibaren oradan dünyaya yayılmıştır.
  • Peru farklı renk ve çeşitlerde 55 ayrı mısır cinsinin yetiştiği bir ülkedir.
  • Dünyada uçabilen en büyük kuş olan Condor, Peru’ya özgüdür ve simgesel önemi vardır.
  • Dünyanın en uzun nehri olan Amazon’un başlangıç noktası Peru’dadır.