Stonehenge – İngiltere Gezisi

Gezi Tarihi: 31 Temmuz 2014

Stonehenge, Birleşik Krallık Adası’nda yaklaşık 5.000 yıl önce mezar ve tapınak işlevi görmek üzere yapılmış olan ve UNESCO tarafından koruma altına alınan önemli bir dünya mirası. İngiltere’deki en en önemli turistik destinasyonlarından biri olan Stonehenge’i yer yıl ortalama 1.000.000 kişi  ziyaret ediyor.

Stonehenge uzun zamandır ziyaret edilecek yerler listemin başında bulunuyordu ve Londra’ya ikinci gidişimde 1 günümü ayırarak Stonehenge’ı ziyaret etmeye karar verdim.

Stonehenge

Stonehenge’e Nasıl Gidilir?

Stonehenge’e gitmek için özel aracınız varsa İngiltere’nin güneyinde bulunan Wiltshire şehrinin Amesbury kasabasına vardıktan sonra oradan 5-6 KM kadar devam edip Stonehenge’e ulaşabilirsiniz. Ancak eğer özel aracınız yoksa Stonehenge’e tur düzenleyen firmalardan birinden bilet alarak otobüsle Stonehenge’e ulaşabilirsiniz. İngilitere’de trafik sağdan aktığından ve direksiyon araçların sağında bulunduğundan alışık olmadığım bu farklı trafik sisteminde araç kiralama gibi bir risk almak yerine ben otobüsle gitmeyi tercih ettim. Stonehenge’e giden tüm tur firmalarının otobüsleri Londra’daki Victoria semtinde bulunan “Couch Station”  olarak anılan otobüs terminalinden kalkıyor. Stonehenge gezisi için otobüs biletinizi internetten, telefonla veya bizzat terminaldeki gişeye gidip oradan aldıktan sonra 21 nolu perondan otobüse binebilirsiniz. Couch Station denilen otobüs garı, Victoria metro istasyonuna çok yakın olup, metrodan indiğiniz takdirde 5-10 dakikalık bir yürüme ile kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Stonehenge gezisi için “Evans Evans” ve “Premium Tours” gibi belli başlı tur şirketlerinden birini seçmenizi öneriyorum. Bu ikisinden Evans Evans’ın avantajı otobüslerinde ücretsiz Wi-Fi hizmeti sunmaları. Ama yer bulamadığım için ben Premium Tur ile gittim. Belki Wi-Fi hizmeti yoktu ama sempatik ve tombul İngiliz kadın şoförümüz son derece konuşkan ve espriliydi ve tüm gezi boyunca gerek Londra gerekse Stonehenge hakkında ilginç ve komik şeyler anlatarak yolculuğun keyifli geçmesini sağladı.

 

2014-07-31 16.06.43

Stonehenge ile ilgili ilginç bir detaya değinmek gerekirse, Stonehenge’in bulunduğu toprak Ortaçağ’dan 20. yüzyıla kadar hep özel mülkiyette oldu. 1800’li yıllarda Stonehenge’in bulunduğu araziyi satın alan Antrobus ailesi, I. Dünya Savaşı’nda önemli bir üyesi ölünce 1915 yılında açık artırma ile araziyi satışa çıkarmış ve o yıl  “Cecil Chubb” isimli bir zengin bu araziyi 6.600 Pound’a satın almış ancak 3 yıl sonra 1918 yılında Stonehenge’i ulusa bağışlamış. İngiliz Kraliyeti ise bu cömertliği karşısında Cecil Chubb’a şövalyelik ünvanı vermiş.

 

2014-07-31 18.09.28 IMG_2399

Tekrar tur konumuza dönersek; Stonehenge’e turla gidilmesi halinde yolculuk süresi gidiş 2 saat ve dönüş 2 saat olmak üzere toplam 4 saat sürüyor ve yaklaşık 1.5 saat Stonehenge’de vakit geçirme şansınız oluyor ve gezi süresi toplamda 6-7 saati buluyor. Tur otobüsünden iner inmez size farklı dillerde audio guide (sesli rehber) veriliyor ama gayet alışık olduğum üzere Türkçe dil desteği yok. (Dünyanın hiçbir turistik gezi noktasında Türkçe sesli veya yazılı rehber göremedim henüz.)

Stonehenge müzesi alanına giriş ücreti 15 pound.

Stonehenge’in hemen girişinde o dönemde yaşamış insanların yaşadığı evlerin birer örneğini de görmek mümkün.

 

IMG_2463 IMG_2466

Stonehenge gezi turu sırasında acıkmanız halinde bir şeyler atıştırabileceğiniz ve Stonehenge’in yerel birasını içebileceğiniz bir kafeterya var.

2014-07-31 17.33.11

Stonehenge Hakkında İlginç Bilgiler

  • Stonehenge MÖ 3.000 yılları civarında yapılmış olup yaklaşık 5.000 yaşındadır ve Mısır Piramitleri’nden daha eskidir.
  • Stoneghenge’in yapımında kullanılan taş blokların her biri 4-5 metre metre boyunda ve 25 ton ağırlığındadır.
  • Sahibi tarafından 1918 yılında ulusa bağışlanana denk özel mülkiyette kalmıştır.
  • Stonehenge’nin giriş ekseni 21 Haziran gün dönümüne doğru konumlandırılmıştır.
  • İngiltere’nin en çok turist çeken destinasyonudur.