Gezi Tarihi : Nisan 2015

Singapur Gezisi

Singapur gezisi yazısına başlarken önce dünyaca meşhur Singapur Havalimanı’na değinelim. Singapur Havalimanı, içinde, oyun salonu, masaj salonu, sinema, yüzme havuzu ve jakuzi gibi lüks ve alışılmadık özellikler barındıran meşhur bir havalimanı.

Singapur, nüfusunun %75’ini zengin Çinliler’in oluşturduğu ancak resmi delin İngilizce olduğu bir finans merkezi. Dünya üzerinde zenginliğin ve refah seviyesinin en üst düzeyde olduğu yerlerin başında gelen Singapur haliyle çok pahalı bir şehir. Marina Bay gibi bir yerde 4 yıldızlı otellerin gecelik fiyatının 200-250 USD olduğunu ve Marina Bay gibi merkezi bir yerde ortalama bir restoranda yemek yemenin bile en az 50 USD’ye mal olacağını söylersem sanırım yanlış olmaz.

Singapur’da bütün mevsimler yaz. Tüm yıl sıcaklık 27-30 derece arasında ve hiç değişmiyor. Dolayısıyla insanlar şemsiyeyi yağmurdan değil şemsiyenin ilk icat edilirkenki amacına uygun olarak güneşten korunmak için kullanılıyor.

Marina Bay

Marina Bay, Singapur’un adeta kalbi durumunda ve turistler için ilk uğrak noktası. Eğer sabah gezintiye başlanırsa 1 günde tüm Marina Bay’in gezilmesi mümkün.

Marina Bay Sands

Singapur’un adeta simgesi haline gelmiş olan uçak şekilli bu otel Marina Bay Sands ismini taşıyor. Turistlerin Singapur gezisi sırasında kuşkusuz en çok fotoğrafını çektiği yer burası.

 

Marina Bay Sands Oteli,  geceleri de çok güzel bir manzara sunuyor. Özellikle Merlion Heykeli civarında tripod ile muhteşem gece fotoğrafları çekmek mümkün. Aşağıdaki fotoğraflarda olduğu gibi Marina Bay Sands otelinin karşı cepheden fotoğrafını çekmek isterseniz Merlion Heykeli’nin olduğu nokta ideal bir yer.

Botanik Bahçeleri – Botanic Gardens

Singapur gezi noktaları arasından Botanic Gardens en başlarda geliyor. Göletleri ve binlerce çeşit bitki ve çiçekleri ile önemli ve mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir turistik nokta.

Singapore Flyer

London Eye ve Orlanda Eye benzeri dönen çemberin bir benzeri de Singapur’da bulunuyor ve muhteşem manzaralar sunuyor. Singapore Flyer’a bindiğinizde ve en yukarı konuma geldiğinizde sadece Marina Bay değil aynı zamanda ünlü botanik bahçeleri ve denizin üzerine kurulu futbol sahası muhteşem manzaranın bir parçası haline geliyor.

Merlion Heykeli

Singapur’in simgesi olan hatta Singapur Doları üzerinde bile resmi bulunan bu heykel adeta Singapur ile özdeşleşmiş durumda. Marina Bay isimli körfezin uç noktasında bulunan ve ağzından su fışkırtan bu heykel turistler için de Singapor gezisi açısından önemli bir destinasyon durumunda.

Singapur Hakkında İlginç Bilgiler

  • 10.000 Singapur Doları tek bir banknot olarak dünya üzerindeki en değerli paradır.
  • Singapur’da tüm banknotlar plastikten üretiliyor ve kağıt kullanılmıyor.
  • Singapur’da 4 değil yalnızca 1 mevsim var ve o da yaz ve bütün yıl sıcaklık 27-30 derece arasında olup hiç değişmiyor.
  • Singapur ülke, şehir ve başkentin tek bir yerde toplandığı bir yerdir.
  • Singapur’da sokakta sakız çiğnemek yasaktır.