Novosibirsk Gezisi

Gezi Tarihi: Nisan 2015

Novosibirsk, Sibirya’daki en büyük şehir ünvanı taşımasının yanında 1.5 milyon nüfusu ile Rusya’nın da en kalabalık üçüncü şehridir. Burası, Sibirya gezisi için yola çıkanların, Sibirya bölgesinin en büyük şehri olması sebebiyle bir şekilde uğradadığı bir yer. Zira Trans Sibirya tren yolu için burası köprü konumunda olan bir şehirdir.

Ancak en başta söylemek gerekir ki Novosibirsk turistik açıdan çok fazla birşey vaat etmeyen sıradan ve de çok soğuk bir şehir.  Yazın +20 derece olan sıcaklık kışın ise ortalama -20 derece civarındadır.

Novosibirsk birkaç meydan, iki ünlü kilise ve bir hayvanat bahçesi dışında gezilecek yerler bakımından pek zengin bir yer değil. Tabii Novosbirk, Sibirya’da yer alan bir şehir olduğu için Nisan ayında bile 1 metre karla karşılaşmak pek şaşırtıcı olmuyor doğrusu.

Novosibirsk Opera Binası

Turistik açıdan şehrin en ünlü yapısı kuşkusuz ünlü opera binası.  Normal adı “Devlet Akademik Opera ve Bale Tiyatrosu” olan ancak benim kısaca opera binası dediğim bu yapının en önemli özelliği Rusya’nın en büyük opera binası olmasıdır ki Moskova’daki ünlü Bolshoi Tiyatrosu’ndan bile daha büyüktür.

Tabii Rusya’nın en büyük opera binasının olduğu şehre gelip de opera izlemeden dönmek olmazdı. Dolayısıyla ben de hazır Novosibirsk’teyken ve tesadüfen Çaykovski’nin ünlü bale eseri Kuğu Gölü gösterisi olunca bu fırsatı kaçırmadım ve Kuğu Gölü’nü bestelendiği ülkede izleme şansı buldum. Bu arada bale gösterisi için gelen insanların profili oldukça dikkat çekiciydi. İzleyicilerin genelinin orta sınıf ve eğitimli insanlar olduğunu anlamak pek zor değildi ve hepsi de adeta düğüne veya özel bir geceye gider gibi en şık kıyafetlerini giymişlerdi.

Tiyatro Meydanı

Opera binasının bulunduğu yere bitişik olan ve şehrin en büyük meydanı niteliğindeki meyda Tiyatro Meydanı deniliyor. Sovyetler döneminden kalma Lenin heykeline proleteryayı temsil eden işçi heykelleri ve vatanseverliği simgeleyen asker heykelleri eşlik ediyor.

Novosibirsk Tren İstasyonu

Obi Nehri kenarında bulunan tren istasyonu, Rusya’nın en büyük tren istasyonlarından birisi olup aynı zamanda Trans Sibirya tren yolunun ana duraklarından birisidir.

İsa’nın Başkalaşımı Katedrali

İngilizce adı “Cathedral of the Transfiguration of the Lord” olan bu ünlü kilisinin adını birebir Türkçe’ye çevirmek istesek herhalde en doğru çeviri bu olurdu. Tabi buradaki başkalaşım veya değişim Hristiyan tarihinde özel bir anlam taşıyor.

Novosibirsk Hakkında İlginç Bilgiler

  • Novosibirsk, Rusya’nın en büyük ve en kalabalık 3. şehridir.
  • Sibirya’nın en büyük ve en kalabalık şehri olarak Sbirya’nın “baş kenti”dir.
  • Rusya’nın en büyük opera binası Novosibirsk’tedir.