Bali Gezisi

Gezi Tarihi: Nisan 2015

bali gezi

Bali gezi yazısına geçmeden önce Bali hakkında genel bir bilgi vermek uygun olacaktır. Balık şekilli bir adada kurulu olan Bali, Endonezya’nın dünyaca meşhur en ünlü turistik yeridir. Peki Endonezya’da pek çok şehir ve ada varken niçin Bali en ünlüsü? Bali’yi tüm Endonezya’da bu kadar özel kılan şey nedir? Niçin turistler Endonezya’daki diğer şehirlere değil de Bali’ye geliyor? Endonezya’da Bali ile birlikte birkaç şehir gezince bu sorunun cevabını buldum. Endonezya’da ilk gezdiğim yer olan Bali’den sonra Jawa adasındaki Jogjakarta’ya gittiğimde sanki aynı ülkedeki bir şehirden diğerine gitmiş gibi değil de bir ülkeden başka bir ülkeye gitmiş gibi hissetim. Bali’deki farklı din ile kültürel değerler, Bali’yi Endonezya’nın diğer şehirlerinden aşırı derecede farklı kılmış. Bali’deki nüfusun çoğunluğu (%85) Hindu. Bu nedenle Bali gezisi sırasında Bali’de resim ve heykel başta olmak üzere insan ve hayvan motiflerinin bulunduğu sanat dalları ile ağaç oymacılığının son derece gelişmiş olduğunu fark ettim. Festivaller, dans, müzik gibi kültürel açıdan ilgi çekici unsurlar Bali’de çok daha fazla. Bu itibarla Bali gezisi için Bali’ye gelenler, Endonezya’nın diğer şehirlerine gittiklerinde bu farkı gözlemeyip şaşıracaktır.

 

Bali’nin her tarafında bolca resim ve heykel görmeniz mümkün ama Endonezya’daki diğer şehirlere gittiğinizde bu şekilde egzotik bir Hindu kültürüne veya heykel ve resim gibi sanat dallarının örneklerine rastlayamıyorsunuz. Bali gezisini ilginç ve keyfili hale getiren bence işte bu Hindu kültürü.

Bali gezisi sırasında hemen fark edilebilecek bir husus da Bali insanın sıcak kanlılığı. Balililer oldukça güler yüzlü, sempatik ve sıcak. Eğer Bali’de böyle olmayan bir insana rastlarsanız o kişi muhtemelen sonradan çalışmak için Bali’ye gelen bir göçmen çıkacaktır.

Tüm Bali gezim sırasında bana rehberlik ve şoförlük yapan Gede Astawa’yı da Bali gidecekler için rehber olarak tavsiye edebilirim. Ortalamadan iyi İngilizce konuşan Gede ile uzun süreli şoförlük hizmeti konusunda anlaşma yaparsanız Bali’yi hızlı bir şekilde doyasıya gezebilirsiniz.

Bali Gezi Rehberi

Kuta Beach

Kuta Beach, Bali’deki en önemli plajlardan birisi ve bu muhteşem plajda kurulu masalarda ayağınızı kuma sokup akşam yemeğinizi yerken gün batımını izlemek keyif verici. Kuta Beach, Bali gezisi sırasında mutlaka uğranılması gereken bir destinasyon. Okyanuslarda yaşadığı için Türkiye’de bulunmayan “red snapper” isimli balığı herkese tavsiye ederim. Çok lezzetli bri balık olan red sannper Bali yemek kültüründe de ciddi bir yer işgal ediyor. Bali gezi turum sırasında neredeyse bu balıktan hergün yedim. Herkese tavsiye ederim.

Tanah Lot

Bali’de en önemli turistik gezi yerlerden birisi de olağanüstü güzellikteki doğal bir kayalık çıkıntı üzerinde kurulu Tanah Lot Tapınağı.

Tanah Lot Hayvanları

Bali gezisi için adeta simge haline gelen Tanah Lot Tapınağı’nın hemen arka tarafından evcilleştirilmiş vahşi hayvanların bulunduğu herkese açık özel bir alan bulunuyor ancak burasını hayvanat bahçesi olarak anmak biraz zor. Burada tapınakta görevli kişilerin eğittiği ve bakımını üstlendiği sıradışı hayvanları görmek mümkün. Özellikle 50 kg civarındaki piton yılanı ile devasa büyüklükteki yarasa oldukça ilginçti.

  

Horoz Dövüşleri

Bali’de horoz dövüşleri de oldukça yaygın. İnsanlar mini tribünlerde adeta futbol maçı izler gibi horoz dövüşü izliyor. Gede’den duyduğuma göre horoz döüşlerinde bahis oynanıyor ve çok ciddi paralar dönüyor.

Hindu Tapınakları

Bali gezisi sırasında bolca tapınak görmek mümkün ancak Hindu tapınaklarına şort ile girmek saygısızlık olarak kabul edildiğinden peştamal tarzı bir örtü ile bacakları örtmek zorunlu.

Yarasa Tapınağı

Bali’deki en ilginç tapınaklardan birisi de Yarasa Tapınağı ki bu mağaranın tavanı binlerce yarasaya ev sahipliği yapıyor. Bali gezisi sırasında mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Tulamben

Bali gezisi için bu adaya gelip de dalış yapmadan olmaz. Bali’nin Tulamben kasabası dalış meraklıları için harika bir dalış noktası.  Ayrıca buradaki dalış noktasında sadece botla değil direkt plajdan dalış yapmak da mümkün.

Okyanusta dalmanın denizde dalmaktan en önemli farklı daha zengin balık ve mercan çeşidi görmek. Aşağıdaki fotoğraftaki su altı dünyasını ve balıkları Türkiye’deki hiçbir denizde göremezsiniz.

Su altındaki Buda tapınağı parçaları dalgıçlar için muhteşem bir görüntü sergiliyor.

Maymun Ormanı – Monkey Forest

Bali gezisi bakımından en önemli destinasyonlardan birisi de Monkey Forest. Bali’nin Ubud bölgesindeki maymun ormanı isimli parkta yüzlerce maymun yaşıyor ve gelen ziyaretçilere oyunlar sergiliyorlar. Maymunla zararsız hatta sabit durursanız kafanıza bile çıkıyorlar ama onları dokunmaya çalışmayın aksi takdirde ısırılabilirsiniz. Tayland’da maymun tarafından ısırılmış birisi olarak bu konuda tecrübeliyim 🙂

 

Tropik ve Egzotik Meyveler

Bali gezisinde egzotik ve tropikal meyvelerin her çeşidine rastlamak mümkün.

Hindu Tapınakları

Tanah Lot dışında, Bali’de çok sayıda Hindu tapınağı bulunuyor ve Hinduizm dininde resim ve heykel yasak olmadığı için, bilakis inancın dışa vurumunda kullanılan önemli sanatlar olduğu için her Hindu tapınağında bolca heykel ve figür görmek mümkün. Bali gezisini keyifli kılan unsurlardan biri ve de turistler en çok ziyaret ettiği yerleri başnda bu Hindu tapınakları geliyor.

Kopi Luwak – Luwak Kahvesi

Bali gezisi hakkında yazı yazmışken dünyanın en pahalı kahvesi olan “kopi luwak”a değinmeden olmaz. Yerel dilde luwak denilen Türkçe’de ise “misk kedisi” olarak anılan ve küçük bir köpeği andıran bu hayvan kahve çekirdeklerini yedikten sonra aynen kahve çekirdeği şeklinde dışkı bırakıyor. Ardından bu dışkılar gerçek kahve çekirdeği gibi kavruluyor ve öğütüldükten sonra sıcak su ile karıştırılarak içiliyor. Bu kahvenin kilo fiyatı 600 – 700 USD arasında değişebiliyor. Bali gezisi için buralara kadar gelip de hediyelik olarak Luwak kahvesi almadan dönmek olmaz.

Bali Hakkında İlginç Bilgiler

  • Bali, Kopi Luwak’ın üretildiği birkaç yerden birisidir.
  • Endonezya’nın genelinin aksine Bali’de Hinduizm yaygın dindir.
  • Bali’de yeni doğan bebekler melek olduklarına dair inanç nedeniyle ilk 3 ay boyunca hep elde taşınırlar ve asla yere konulmazlar ve yer ile temas ettirilmezler.