Monument Valley

Gezi Tarihi: Mart 2017

Monument Valley gezisi ABD’deki Grand Canyon destinasyonuna yapıla, Türkçe adıyla Anıt Vadisi, ABD’nin Arizona ve Utah eyaletleri arasındaki sınırda bulunan son derece çarpıcı ve estetik bir doğa harikası. Monument Valley kırmızı toprakları ve eşsiz kayalık şekilleriyle pek çok Hollwood filminin sahnesine konu olmuştur. Bu bölgede yaşayan Navajo Kızılderilileri kendi dillerinde buraya “Kayalıklar Vadisi” derken, İngilizce’de “anıt vadisi” manasına gelecek şekilde “Monument Valley” ismi tercih edilmiş. Bu ismin konulmasındaki gerekçe ise rüzgarın milyonlarca yılda aşındırdığı kayalıkların aldığı şekillerin adeta bir anıt veya heykeli andırıyor olmasıdır.

Monument Valley Gezisi

Monument Valley gezisinin muhteşem bir manzaranın keyifini çıkarmanın yanında birkaç iyi tarafı daha var. Birincisi arazi çok geniş ve kendi aracınızla Monument Valley’i dilediğimiz gibi özgürce gezebiliyorsunuz. Nerede duraklayacağınız, nerede ne kadar zaman geçireceğiniz tamamen size kalmış. Özel araçlar keyfinize göre birkaç saatte geziyi tamamlayabileceğiniz gibi sabahtan akşama kadar yavaş yavaş da gezmeniz mümkün.

Ayrıca Monument Valley gezim sırasında dikkatimi çeken bir başka husus da karavanla gezenlerin sayısındaki çokluktu. İnsanlar otel parasından tasarruf etmek için karavan (RV – recreational vehichle) kiralayıp günlerce rahat rahat gezi yapıyor. İşin güzel tarafı ABD, RV ile gezmek için çok uygun bir ülke. Zira RV araçlar için çok sayıda duraklama tesisi bulunuyor ve Monument Valley gezisi sırasında bu duraklama tesisilerine sıkça denk gelmek mümkün.

İkincisi gezi alanında tam 27 ayrı “view point” yani manzara noktası var. Bu noktaların her birinde ayrı ayrı manzaraların keyifini çıkarıp fotoğraflamanız mümkün.

Üçüncüsü Monument Valley gezisi sırasında yerlilerden at kiralayıp aynen western filmlerinde olduğu gibi at sırtında gezinerek bu muhteşem yerin tadını çıkartabilirsiniz.

Cowboy filmlerinin unutulmaz yıldızı John Ford, gerek oynadığı gerekse yönettiği bazı western filmlerinde, Monumnet Valley’de yer alan bir kaya çıkıntısı üzerinde atı üstünde durduğu sahne oldukça ünlüdür.

 

Monument Valley gezisi için buraya gelen ziyaretçiler de “John Ford Point” olarak anılan bu noktada muhteşem bir manzara eşleiğinde anı fotoğrafı çektirebilir.

 

Monument Valley’da “Visitors Center” yani ziyaretçi merkezi olarak bilinen yerde hediyelik eşya olarak buradaki kayalarda yapılmış muhteşem süs eşyaları alabilirsiniz. Ayrıca yine burada Navajo yerlilerine özgü yemeklerin tadına da bakabileceğiniz muhteşem manzaralı bir de restoran bulunuyor.

Monument Valley Hakkında İlginç Bilgiler

  • Monument Valley Navajo yerlilerin yaşama alanı olup günümüzde hala bu bölgede çok sayıda Kızılderili yaşamaktadır.
  • Monument Valley, Kızılderili dininde kutsal bir yer olarak kabul edilmektedir.
  • Kuzey Amerika Kıtası, 1492’de keşfedildiği ve ABD 1776’da kurulduğu halde Monument Valley’e ilk Amerikan askeri 1850 yılında ayak basmıştır.
  • Monument Valley, Stanley Kubrick’in “A Space Odysse” filmi, John Ford’ın yönettiği  ve John Wayne’in oynadığı “The Searcher” filmi,  Clint Eastwood’un oynadığı “The Eiger Sanction” filmi, yine ünlü Back to the Future 3, Forest Gump, Thelma and Louise, Mission Impossbile ve Transformers gibi ünlü filmler de dahil olmak üzere 30 kadar Holywood filmine sahne olmuştur.
  • Monument Valley, uranyum bakımından zengin bir yer olup, İkinci Dünya Savaşı sonrası 1945 – 1965 arasında Monument Valley’da uranyum madenciliği yapılmış ve uranyum çıkartılmıştır.