Grand Canyon

Grand Canyon

Gezi Tarihi: Mart 2017

Grand Canyon gezisi için öncelikle ABD’nin Los Angeles şehrine uçtum ve oradan kiraladığım araçla önce Las Vegas’a uğradıktan sonra ardından sırayla Kanab ve Big Water üzerinden ilerledikten sonra Arizona’nın Page şehrindeki Horseshoe Bend ve Antilop Kanyonlarını ziyaret ettim. Ardından da son gezi noktam olan Grand Canyon Milli Parkı’na ulaştım. Grand Canyon gezi detayına girmeden önce Grand Canyon’a ulaşım konusuna değinmek yerine olacaktır.

Grand Canyon’a nasıl gidilir?

Grand Canyon’a en yakın iki büyük şehirden birisi Las Vegas, diğeri ise Phoenix. Türkiye’den direkt uçuşun olduğu Grand Canyon’a en yakın şehir ise Los Angeles. Ancak Los Angeles ile Grand Canyon arasındaki mesafe yaklaşık 800 KM ve bu da minimum 7 saatlik bir sürüş anlamına geliyor. Dolayısıyla Los Angeles’a uçakla gelmeniz durumunda benim yaptığım gibi havalimanından araçla Los Angeles’tan Grand Canyon’a gitmek isterseniz biraz uzun ama keyifli bir yolculuk sizi bekliyor. Ayrıca benim yaptığım gibi yolu biraz uzatıp önce Las Vegas’a uğrayıp oradan Grand Canyon’a devam etmek daha mantıklı. Las Vegas’a kadar araç kullanmak sizi yorduysa bu durumda Las Vegas’tan düzenlenen uçak ve helikopter turlarına katılarak da Grand Canyon’u tepeden görme ve 1-2 saat süre boyunca yerde gezme imkanınız var. Grand Canyon’u sadece 1-2 saatliğine değil kapsamlı şekilde gezmek istediğim için ben araçla Grand Canyon’a gitmeyi tercih ettim.

Grand Canyon Gezisi

Eşsiz görüntüsü ile ABD’deki en önemli turistik noktalardan birisi olan Grand Canyon gerçekten İngilizce büyük almanına gelen “Grand” sözcüğünü hak eder nitelikte devasa bir kanyon.  Ayrıca Grand Canyon’a ilk geldiğinizde dikkatinizi çeken bir ayrıntı çok sayıda karavan (RV) görecek olmanızdır. ABD’de karavan kullanımı çok yaygın ve Amerikalı yerli turistler özellikle Grand Canyon gibi milli parkları karavanla gezmeyi tercih ediyor. Ama karavan olmasa dahi etrafta çok sayıda farklı bütçeye hitap eden oteller mevcut olduğundan özel araçla da Grand Canyon’un keyfini çıkarmak mümkün.

Grand Canyon Milli Parkı

Grand Canyon her yıl ortalama 5 milyon turistin ziyaret ettiği bir gezi destinasyonu. Grand Canyon North Rim ve South Rim olarak iki kısımdan oluşuyor. North Rim rakım olarak daha yüksekte olduğu için kış mevsiminde kapalı oluyor. Ancak South Rim her mevsim turist ziyaretine açık.

 

Grand Canyon ölü bir vadi değil, çok sayıda canlının evi durumunda. Doğal bir milli park olduğu içinde burada geyikler, katırlar, sincaplar, yılanlar, akrepler ve örümcekler görmek mümkün.

Manzara Noktaları

ilker atamer

Grand Canyon’da 14 farklı manzara noktası (view point) bulunuyor. Bu noktalar Grand Canyon’un farklı açılardan en iyi görülebildiği yerler tespit edilerek seçilmiş.Dolayısıyla Grand Canyon gezisine başladığınızda 1’den 14’e kadar bu noktaları tek tek gezip farklı açılardan Grand Canyon’un muhteşem güzelliğini seyredip fotoğraflayabilirsiniz. İlk view point yukarıdaki “watchtower” isimli kule.  Ardından sırayla diğer noktaları gezebiliyorsunuz. Grand Canyon gezi rotası ve gezilecek yer konusunda şu adreste yüksek çözünürlüklü bir harita bulmanız mümkün.

Grand Canyon’da Risk ve Tehlikeler

Grand Canyon muhteşem güzelliğinin yanında dikkatsiz ve tedbirsiz turistler için tehlikeli bir yer olabiliyor. Şu ana kadar Grand Canyon gezisi sırasında ölen turist sayısı 800 civarındadır. Ölümlerin başlıca nedeni uçurumdan düşme, yılan, örümcek veya akrep tarafından sokulma, vahşi hayvanların saldırısına uğrama ve susuzluktur. Grand Canyon devasa bir park olduğu için trekking için kanyonun içine giren turistler yolunu kaybedip susuz kalabiliyor ve ölüm riskiyle karşı karşıya gelebiliyorlar.  Bu itibarla Grand Canyon’un içine doğru trekking yapan gezginler için en büyük tehlike susuzluk. Son yıllarda fotoğraf çekerken veya çektirirken düşerek ölen turist sayısı da hayli fazla.

Hızlı Değişen Hava Koşulları

View Pointleri tek tek gezip son 2 pointe geldiğimde Grand Canyon, bana bir sürpriz yaptı ve şiddetli bir sağanak yağmur başladı. Kapalı ve hava ve yağmur nedeniyle kalan kısımların fotoğrafını çekemeyeceğim diye üzülürken yarım saat kadar süren yağmurın ardından ortaya çıkan devasa gökkuşağı benim için ikinci sürpriz oldu.

 

ilker atamer

Helikopter Turu

Grand Canyon gezisi için en büyük hayalim ve planım kanyon üzerinde helikopter turu yapmaktı ve uçuş turunu da gezimin son gününe bıraktım. Helikopter turu için internetten rezervasyonumu yaptım ve Grand Canyon’a en yakın şehir olan Flagstaff’te gece konaklamak için otelime geçtim. Sabah uyandığımda yerde 30 cm kar olduğunu görünce büyük bir şok yaşadım ve telefonla tur firmasını aradığımda tüm helikopter uçuşlarının iptal olduğunu öğrenip hayal kırıklığı içinde Phoenix’e doğru yola çıktım.

3 saatlik yolun ardından -5 derece sıcaklıktan +25 derece sıcaklığın olduğu Phoenix’e ulaştım ve o ünlü western filmlerinden bildiğimiz Saguaro isimli kaktüslerin arasından yoluma devam edip Tuscon’a ulaştım. Tuscon’da ünlü uçak mezarlığını fotoğrafladıktan sonra da El Paso ve Odessa üzerinden devam edip Dallas’a, oradan da Austin ve Houstan’a gittim. Böylece Los Angeles’ta başladığım tur Houstan’da bitmiş oldu ve toplamda 3.000 KM civarında yol yapmış oldum.

Grand Canyon Hakkında İlginç Bilgiler

  • Grand Canyon’un uzunluğu 446 KM olup dünya üzerindeki en uzun kanyonlardan birisidir.
  • Grand Canyon ABD’de en çok ziyaret edilen milli park durumunda olup her yıl yaklaşık 6 milyon kişi ziyaret eder.
  • Grand Canyon, dünyanın 7 doğa harikasından birisidir.
  • Grand Canyon’da her yıl ortalama 12 turist susuzluk, düşme, vahşi hayvan saldırısı gibi sebeplerle ölmektedir ve son 200 yılda toplam ölüm sayısı 800’ü bulmuştur.