koh samui gezi

Gezi Tarihi: Ocak 2018

Koh Samui Gezisi

Koh Samui gezisi hakkında detaya girmeden önce Koh Samui Adası hakkında genel bilgi verelim. Tayland’ın doğu kıyılarında yer alan oldukça egzotik ve küçük bir ada olan Koh Samui’nin plajları Phuket gibi uzun yıllardır turist akınına uğrayan yerlere göre nispeten çok daha güzel ve bakir. Koh Samui’nin en güzel tarafı da zaten Phuket gibi aşırı turist akınına uğramaması. Tayland’a gidenler genelde Phuket gibi çok bilinen destinasyonları seçtiğinden veya Koh Samui’ye ulaşım Phuket’e göre nispeten zor olduğundan Koh Samui Adası turist istilasından bir nebze olsun korunmuş durumda. Koh Samui’ye ne zaman gidilmeli? En yağışlı aylar Ekim ve Kasım ayları olduğu için bu dönemlerde Koh Samui’ye gelmek iyi bir fikir değil. En az yağışlı ve adayı ziyaret için en ideal zamanlar Ocak, Şubat, Mart ve Nisan ayları.

Koh Samui’ye Ulaşım

Türkiye’den bildiğim kadarıyla doğurdan Koh Samui’ye uçuş bulunmuyor. Bu nedenle ya Phuket ya da Bangkok aktarmalı olarak Koh Samui’ye ulaşabilirsiniz. THY’nin Bangkok ve Phuket’e direkt uçuşları var. Eğer bu iki şehirden birisine doğrudan uçarsanız ardından Bangkok Air ile Phuket ile Koh Samui veya Bangkok ile Koh Samui arasında uçuş yapabilirsiniz.

Ben önce Phuket’e uçtuğum için Phuket’ten yaklaşık 1 saatlik uçuş ile Koh Samui’ye ulaştım. İki ada arasında her gün çok sayıda sefer yapılmakta ve fiyat da stardart $100 civarında tek yön için.

Koh Samui Airport

Koh Samui Havalimanı özel bir şirkete ait ve standart havalimanlarından farklı olarak adanın özelliğini yansıtması açısından tropikal bir hava yaratan şekilde düzenlenmiş. Hatta bagaj alım yerlerinde bile tropik bitkiler görülüyor.

Banyan Tree Samui Oteli

Koh Samui gezisi demişken otellere de değinmek gerekir. Koh Samui adasındaki en güzel otellerden birisi olan Banyan Tree Samui otelinde konaklamayı tercih ettim. Otel, adanın en güzel plajlarından birisine ve plajın devamında bulunan küçük bir vadiye kurulmuş. Bu otelde her turist özel içeceklerle karşılandıktan sonra gelenek olarak oteldeki gongu çalması rica ediliyor.

ilker atamer

Villalar yapılırken ağaç kesmemek için özel bir çaba harcanmış ve adeta villalar ağaçların arasında serpiştirilmiş.

Okyanus manzaralı villaların kendi özel havuzunun görüntüsü de okyanus manzarası ile birleşince muhteşem bir görüntü ortaya çıkıyor. Tropikal yağmurlar yağsa bile…

Bu otelin en önemli özelliği tüm villaların kendi özel havuzunun olması. Bundan dolayı konaklayanların çoğunun balayı çiftleri olduğunu söylemek mümkün.

Otel dizayn edilirken mahremiyete büyük önem verilmiş. Her villanın açısı öyle ayarlanmış ki bir villanın havuzu, başka bir villadan nederedeyse görünmemektedir. Ayrıca büyük bir yüzme havuzunun yanında ısıtmalı ve büyük bir jakuzi de bulunmakta.

ilker atamer

Otelin kendi özel plajı hiçbir zaman kalabalık değil. Bu muhteşem plajda şnorkel ile dalış yapsanız bile okyanus altında rengarenk balık ve mercan çeşitliliği görebiliyorsunuz.

Ayrıca yüzmekten yorulanlar için hamak, hararet yaşayanlar için soğuk hindistan cevizi sütü sunuluyor. Yüzmekten veya güneşlenmekten sıkılanlar için de farklı aktivite alanları bulunmakta.

Banyan Tree Samui gerçek anlamda olağüstü bir otel.

Koh Samui gezisinin bir güzel tarafı da Koh Tao ve Koh Nang Yuan adalarına düzenlenen bot turlarına katılma imkanı. Koh Tao adasına bot turu adanın ne tarafından tuta katıldığınıza göre değişmekle birlikte ortalama 1.5 saat arasında bir zaman alıyor. Banyan Tree Samui Oteli’nden ister küçük bir sürat motoru ile istersenis büyük bir tur gemisi ile Koh Tao ve Koh Nang Yuan Adaları’nı ziyaret edebilirsiniz

Secret Buddha Garden

Secret Buddha Garden olarak bilinen gizli Buddha bahçesi, Koh Samui’deki en önemli turistik yerlerden birisi. Çok sayıda heykel barındıran bu ilginç yer gezi ve fotoğraf meraklıları için oldukça cezbedici.

ilker atamer

Tapınaktan ziyade park niteliği taşıyan ve heykellerle dolu bu ilginç yer yaşlı bir çifti tarafından yapılmış. Samuili bu çiftçi 77 yaşında başlayıp 91 yaşında ölene dek 14 sene boyunca bu bahçeyi yapmak için emek harcamış.

Wat Phra Yai (Big Buddha)

Taylanda dilinde Wat Phra Yai olarak anılan ve 12 metre yükseliğindeki Büyük Buddha heykeli Koh Samui’deki en önemli turistik yerlerden birisidir.

Tapınağın dışında yine çok sayıda heykel bulunuyor.

Wat Plai Laem

Koh Samui gezisi sırasında karşılaşılabilecek en çekici ve sıradışı turistik destinasyon kuşkusuz Wat Plai Laem Budist Tapınağı. Big Buddha Tapına’ğa yürüme mesafesinde bulunan bu tapınakta

Tapınaktaki 18 kollu Guanyin heykeli de oldukça dikkat çekici.

ilker atamer

 

“Gülen Buddha” olarak da bilinen 10. yüzyılda yaşamış olan Budai isimli Budist rahibin heykeli de tapınaktaki en önemli unsurlardan birisi. Her zaman şişman ve kel olarak tasvir edilen Budai aynı zamanda şakacı kişiliği nedeniyle gülümseyen şekilde tasvir edilmektedir.

Koh Samui Hakkında İlginç Bilgiler

  • Koh Samui, Tayland’ın en güzel adası olarak bilinmektedir.
  • Koh Samui, Phuket’ten sonra Tayland’ın ikinci en büyük adasıdır.
  • Koh Samui her yıl 800.000 turist tarafından ziyaret edilmektedir.
  • Koh Samui yerel halkının %95’i Budizm dinine inanmaktadır.
  • Koh Samui, Muay-Thai sporunun çok popüler olduğu ve sürekli müsabaka düzenlendiği bir yerdir
  • 1970’li yıllara kadar Koh Samui’de hiç yol bulunmuyordu ve adanın bir ucundan diğerine ormanlar arasında yürüyerek gitmek 1 gün sürüyordu.
  • Koh Samui Havalimanı devlete ait olmayıp özel bir şirketin özel mülkiyetindedir.
  • Koh Samui gezisi için en ideal zaman yılın ilk 4 ayıdır.