Horseshoe Bend

 

Gezi Tarihi : Mart 2017

Horseshoe Bend, Türkçe adıyla “Nal Kıvrımı” at nalına benzeyen şekliyle olağanüstü estetik ve sıradışı bir doğa harikası. ABD’nin Arizona eyaletinin Page kasabasında bulunan ve Glen Canyon Milli Parkı’nın bir parçası niteliğindeki Horseshoe Bend, Colorado Nehri’nin yüzbinlerce yılda aşındırmalarla oluşturduğu ve yuvarlak bir U harfine benzeyen ve “menderes” olarak adlandırılan doğal bir nehir kıvrımı niteliğindedir. Grand Canyon ile birlikte ABD’de en çok turist çeken milli parklardan biri niteliğindeki Horseshoe Bend, sıradışı görüntüsü ile insanların ilgi odağı olmaktadır. Ayrıca pek çok Holywood filminde sahnelenen Horseshoe Bend bu anlamda da turistlerin ilgisini çekmektedir.

Horseshoe Bend Gezi Turu

Horshoe Bend, Grand Canyon’a yakın olması sebebiyle Grand Canyon ve Glen Canyon gibi milli park gezi turuna çıkanların mutlaka uğradığı bir gezi destinasyonu. Horseshoe Bend ayrıca Antilop Kanyonu’na birkaç kilometre mesafede bulunmaktadır. Dolayısıyla gezginler yalnızca Horseshoe Bend gezisine katılmak yerine Horseshoe Bend’i de içine alan birkaç kanyonu birlikte gezmektedir. Nitekim ben de önce Los angeles ardından Las Vegas’ı gezdikten sonra Kanab ve Big Water üzerinden Page Kasabası’na ulaştım ve önce Horseshoe Bend gezisi ve ardından Antilope Kanyonu Gezisi turlarını gerçekleştirdim ve en son da Grand Canyon gezisine katıldım.

Horseshoe Bend Gezisi Detaylar

Horseshoe Bend, özellikle Mayıs ve Eylül arasındaki yaz mevsiminde oldukça kalabalık ve aynı zamanda aşırı sıcak oluyor. Mart ayında gitmeme rağmen sıcaklık neredeyse 30 dereceye yakındı. Horseshoe Bend gezisi için treking özellikle uygun bir ayakkabı, bol sui güneş gözlü ve de iyi bir fotoğraf makinesini eksik etmeyin.

 

Aracınızı park edeceğiniz yer ile Horseshoe Bend arasındaki mesafe yaklaşık 1.5 KM. Bu mesafeyi yürüyerek aşmanız gerekiyor. Yiyecek ve içecek alınabilecek en yakın yer ise birkaç KM uzakta.  Bu bakımdan kıyafet, ayakkabı ve yiyecek içecek konusunda tedbirli olmanızda fayda var. Son olarak selfie çılgınlığının başlaması ile birlikte kayalıklardan düşüp ölen turist sayısında artış olduğunu göz önünde bulundurup kanyonun yamaçlarına fazla yaklaşmanın riskli olduğunu hatırlatayım.

Horseshoe Bend Hakkında İlginç Bilgiler

  • Colorada Nehri, Horseshoe Bend kısmında yaz mevsimine doğru zümrüt yeşiline dönmektedir ve mavi gökyüzü ile birlikte muhteşem bir manzara oluşturmaktadır.
  • ABD’nin Meksika sınırında bulunan Arizona yaz aylarında son derece sıcak olduğundan özellikle yaz aylarında Horseshoe Bend’de sıcaklık değerleri 40 dereceyi bulabilmektedir.
  • Horseshoe Bend’i ziyaret etmek için en uygun zaman yaz mevsimi olduğu için turistlerin en yoğun olduğu dönem de yaz ayıdır.