Antilop Kanyonu

Gezi Tarihi: Mart 2017

antilop kanyonu

Antilop Kanyonu veya İngilizce adıyla Antelope Canyon, ABD’nin Arizona eyaletinde Page şehri sınırları içinde bulunuyor. Bu kanyon, turuncu renkli yapısı ve dar aralıkları ile olağanüstü bir estetik sunan ve fotoğraf meraklıları içinse adeta mabet niteliğinde bir doğal yapı ve bir gezi destinasyonu. Grand Canyon ve Horseshoe Bend gibi ABD’nin en çok turist çeken doğal güzelliklerine çok yakın olduğu için buraları gezmek için gelen turistler burayı da ziyaret ediyor. Nitekim ben de Grand Canyon turuna başlamadan önce Antilop Kanyonu’nu ziyaret etmeye karar verdim.

Anitlop Kanyonu Gezi Turu

Antilop Kanyonu upper (yukarı) ve lower (aşağı) olmak üzere iki bölümden oluşuyor ve genel yapı itibariyle birbirine çok benziyor. Eğer burayı normal bir gezgin gibi dolaşmak istiyorsanız saat konusuna çok da dikkat etmeye gerek yok. Sabahtan akşama kadar herhangi bir saatte gezebilirsiniz. Ancak fotoğraf çekmek sizin için öncelikli amaçsa o zaman gezi saatini güneşin en tepede olduğu bir saate getirmekte fayda var. Zira güneş ışıklaRI ancak güneş en tepedeyken ve dik olarak yansıdığında kanyonunun dar çatlağından içeri ulaşabiliyor kanyonun içini aydınlatabiliyor.

Antilop Kanyon Fotoğraf Turu

Antilop Kanyonu fotoğraf turunda , fotoğrafçılıktan anlayan bir tur rehberi size eşlik ediyor ve en iyi fotoğraf çekilebilecek noktalar konusunda size bilgi verdiği gibi ayrıca acemi fotoğrafçılar için burada iyi fotoğrafı çekebilmeniz için gerekli diyafram, enstantane ve beyaz ayarı konusunda yardımcı oluyor. Antilop Kanyonu gezi rehberi ayrıca o klasik tozlu güneş ışığı sahnesinin oluşturulması için kadrajın dışında eliyle yerden aldığı tozları havaya atıp aşağıdaki gibi fotoğrafların çekilmesine imkan sunuyor.

Antilop Kanyonu fotoğraflarında hep görülen yukarıdan yansıyan tozlu ışık fotoğrafı çekmek istiyorsanız o zaman fotoğraf turuna katılmanız gerekiyor ve bu tur günde yalnız bir defa saat 11:30 civarında düzenleniyor aklınızda olsun. Zira yukarıdan yansıyan ışık güneş tam tepede iken göründüğünden saat 11’den önce veya 13’ten sonra yukarıdakine benzer tozlu ışıklı fotoğraf çekme şansınız yok. Zira güneş ışıkları dar kanyonun iç kısımlarına o saatlerde ulaşamıyor ve içerisini aydınlatamıyor.

Antilop Kanyonu özellikle güneşli bir havada ve güneşin en tepede olduğu saat 11:00 – 13:00 saatleri arasında gezilirse estetik açıdan ve fotoğraf çekmek için daha uygun olacaktır. Zira öğle saatlerinde güneşten gelen ışık, kanyonun turuncu kayalarına yansıdığında ortaya çıkan manzara insanı gerçekten büyülüyor.

Fotoğraf makinesinin beyaz ayarı ile oynayarak farklı tonlarda fotoğraf çekmek mümkün. Hatta fotoğrafçılıktan anlamayanlar için tecrübeli gezi rehberleri fotoğraf ayarı konusunda size yardımcı olabiliyor.

Antilop Kanyonu turları sadece rehberli olarak düzenleniyor ve rehber eşliği olmadan kanyona giriş yasak. Ayrıca kanyonda ani yağışlarda sel tehlikesi oluşabilmektedir. Bir anda bastıran sağanak bir yağışta özellikle Lower Antelope Canyon bir anda sel sularıyla kaplanmaktadır. Nitekim 1997 yılında kanyonu ziyaret eden 11 turist ani bastıran yağmurun neden olduğu sel nedeniyle kanyon içinde boğularak ölmüştür.

Antelope Canyon Çıkış Noktası

Antilop Kanyonu çıkışi noktası görüleceği üzere depremde yarılmış bir yere benziyor ve o dar çatlağın altında devasa bir kanyon olduğu dışarıdan bakınca hiç anlaşılmıyor.

Antilop Kanyonu Hakkında İlginç Bilgiler

  • Avrupalılar Amerika’yı keşfedip kolonileşmeden önce bu kanyonda çok sayıda antilop yaşadığı için Antilop Kanyonu’nun ismi buradan gelmektedir.
  • Ani yağan sağanak yağışlar ve sel sularının kayaları aşındırması ile bu kanyon yüzbinlerce yıl içinde oluşmuştur.
  • Bu kanyon, Navajo Kızılderili kabilesinin yerleşim alanı içinde bulunmaktadır ve kanyon rehberleri de genelde kızılderilidir.
  • Dünyada şu ana kadar satılmış en pahalı fotoğraf olan ve 6.5 milyon dolara satılan Peter Lik’in “Phantom” adlı fotoğraf bu kanyonda çekilmiştir.