Tokyo Gezisi

Gezi Tarihi: Ekim 2012

Tokya Gezi Genel Bilgi

Tokyo gezisi için Türkiye’den Tokyo’ya ve Japonya’ya gitmek için en ideal yol THY’nin Osaka’ya veya Tokyo’ya direkt uçuşlarından birini kullanmak. Ancak Moskova aktarmalı bulduğum uçak bileti, THY’nin bilet fiyatının neredeyse yarı fiyatına denk geldiğinden THY ile değil Moskova aktarmalı olarak Aeroflot firması ile Tokyo’ya gitmeyi tercih ettim.

Türk Dış İşleri Bakanlığı’nın internet sitesine bakarsanız Japonya’nın 3 aya kadar turistik amaçlı ziyaretlerde Türk vatandaşlarından vize istemediğini görürsünüz. Mevcut durum bu olsa da Tokyo hava limanına indiğimde pasaport polisinin “nerede kalacaksınız, ne kadar kalacaksınız” gibi sorularına maruz kalınca haliyle şaşırdım. Ancak sonradan öğrendim ki Japonya’nın Türk vatandaşlarına vize uygulamamasını kötüye kullanan başta Fatsalılar olmak üzere Türkiye’den gelenler kaçak olarak Japonya’ya yerleştiğinden Japon pasaport polisi Türk vatandaşlarına adeta vize uyguluyormuşcasına bir takım sorular sorarak ülkeye gelme niyetini anlamaya çalışıyor. Eğer Fatsalıysanız %99 ülkeye girişinize izin verilmiyor veya görünüşünüzde veya verdiğiniz cevaplarda turist olarak geldiğiniz noktasında şüphe oluşuyorsa yine ülkeye alınmıyorsunuz. Bu itibarla Japonya gezi planı yapmadan ve Tokyo gezisi için yola koyulmadan önce bu hususları dikkate almakta fayda var.

Tokyo GeziTokyo Gezisi

 

IMG_0351 IMG_1321

Tokyo gezisi için ilk vurgulaması gereken tespitlerden birisi Tokyo dünyanın en kalabalık ve en pahalı şehirlerinden biri olmasıdır. Özellikle konaklama ve otel fiyatlarının yüksek olmasından dolayı “kapsül otel” olarak anılan 3 metrekarelik tabut benzeri otel odaları bulunmakta ki bu tür 2-3 metrekarelik odaların bile gecelik fiyatının 50 USD civarında olduğunu söylemek gerekir.

Tokyo Gezilecek Yerler

Eğer benim gibi şehirlerin yüksekten fotoğrafını çekmeyi seviyorsanız ve Tokyo’nun yüksek bir yerden fotoğrafını çekmek isterseniz temel olarak 3 alternatifiniz var. Roppongi Hills, Tokyo Tower ve Skytree. Tokyo’yu tepeden görüp ne kadar muazzam bir şehir olduğunu anlamak için bu üç yüksek yerden birine Tokya gezisi esnasında mutlaka çıkılması gerekir diye düşünüyorum. Dolayısıyla Tokyo gezisi için bu şehre gelenler bu üç yüksek kuleden en az ikisine çıkmasını özellikle tavsiye ederim.

Roppongi Hills

Roppongi Hills diğer iki kuleye göre nispeten daha alçak bir yapı ve iş merkezi olarak kullanılan bir yer. Ancak limana yakın olması sebebiyle bıradan okyansu mazarası içeren güzel fotoğraflar çekmeniz ve manzaranın tadını çıkarmanoız mükün. Buradan Tokyo Limanını ve okyanusu da rahat bir şekilde görebiliyorsunuz.

Tokyo Tokyo IMG_0804

Tokyo Tower

Tokyo Tower ise Paris’teki Eiffel Kulesi’nin esinlenerek yapılan bir kule olup, Skytree’den sonra Japonya’daki en yüksek ikinci yapıdır. Özellikle gece altın sarısı renginde aydınlatması ile hoş bir görüntü sunan Tokyo Tower, Tokyo gezi turu için uğranması gereken gezilecek yerler arasında.

IMG_0672IMG_0594

Tokyo Skytree

Tokyo’nun en yüksek, dünyanın ise Burç Halife’den sonra en yüksek yapısı olan Skytree gerçekten muazzam bir kule. Özellikle yüksek hızlı asansörü sayesinde 2 dakika gibi çok kısa bir sürede en üst kata çıkılabiliyor ve Tokyo şehrinin muhteşem manzarasının tadını çıkarabiliyorsunuz.

IMG_1115IMG_1117IMG_1257

Hele benim gibi gün batımına yakın bir saatte Skytree’ye giderseniz eşsiz bir Tokyo manzarası sizi bekliyor olacak. Tabi buraya kadar gelmişken Skytree’de günbatımı manzarası seyretmeden olmaz.

IMG_1150IMG_1162 IMG_1137

Shibuya Yaya Geçidi

Dünyanın en kalabalık şehirlerinin başında gelen Tokyo’nun en merkezi noktalarından bir olan olan Shibuya semtindeki kavşak ve yaya geçidi çok kısa bir sürede binlerce insanın yolun bir tarafından diğer tarafına geçerek yer değiştirmesinin yarattığı sıradışı görüntü nedeniyle dünyaca ünlüdür. Japonya gezisi düşünenler ve Tokyo gezisine çıkan turistler, aslında oldukça sıradan bir aktivite gibi gözüken bu olayın fotoğrafını ve videosunu mutlaka çekiyor.

IMG_1431IMG_1424IMG_0388

Shibuya yaya geçidinin videosunu aşağıda izleyebilirsiniz.

 

Sadık Köpek Hachiko’nun Heykeli

Sadakati ile haberlere konu olmuş ve şöhreti Japonya sınırlarını aşmış olan hatta filmlere konu olmuş olan Hachiko isimli köpeğin heykeli de Shibuya yaya geçidine çok yakın bir yerde, Shibuya metro istasyonunun hemen karşısında bulunuyor. Tokyo’ye gezisinde uğranılacak turistik yerlerden birisi.

IMG_1419 IMG_1422

Tokyo Metrosu

Tokyo metrosu kuşkusuz dünyaca meşhur bir metro. İçinde hem devletin hem de özel şirketlerin metro ağları var. 1-2 kullanıştan sonra sistemi çözmeniz kolay hatta bu amaçla Tokyo metrosu için hazırlanmış mobil aplikasyonlar kullanabilirsiniz. Tokyo’da metro kullanırken dikkatiniz çekecek ilk şey, metroda seyahat eden herkesin bir şey okumakla meşgul olduğu gerçeği olacaktır. Ya kitap ya da mobil cihaz üzerinden herkes birşeyler okuyor.

IMG_0379

Shinjuku Gyoen Parkı

Neredeyse 250 yıllık geçmişi olan bu park Tokyo seyahatinde mutlaka görülmesi gereken bir doğal estetik harikası.

IMG_1347IMG_1365

IMG_1337IMG_1375

Tokyo Gezilecek Tapınaklar

Japon halkının önemli bir kısmının dini inancı yok ama dini inancı olanların çoğu ise Şintoizm veya Budizm dinine inanıyor. Aşağıdaki fotoğrafları da “Senso-ji” isimli Budist tapınağında çektim.

IMG_1024IMG_1033 IMG_1027

Budizm dininde Nazilerin de sembol olarak kullandığı “svastika” işareti Buda’nın simgelerinden birisi. Aşağıdaki fotoğraflardan görülebileceği gibi, svastika işareti bulunan büyük bir metal nesnenin içerisinden yine üzerinde svastika işareti olan dua yazılı kağıt parçaları Budistler tarafından yakılıyor ve kutsal olduğunu düşündükleri dumanı da elleriyle üzerlerine çekiyorlar.

IMG_1042 IMG_1048

Bir başka Budist tapınağı.

IMG_0510 IMG_0524

Tsukiji Balık Pazarı

Tsukiji balık pazarı aslında turistik bir yer değil ama büyüklüğü ve ilginç deniz canlıların yerel kültüre göre satış şekli nedeniyle Japon kültürünü tanımak isteyen turistlerin uğrak yer. Tokyo’da bulunurken burayı gezmek isteyenlerin aklında olsun pazar sabah çok erken kurulup öğle bile olmadan kapanıyor. Dolayısıyla burayı gezmek için sabah erken gelmeniz tavsiye olunur.

IMG_0501IMG_0498

Tokyo’da Yeme & İçme

Japonya denince akla gelen ilk yiyecek kuşkusuz suşi. Gerçek bir suşisever olarak Tokyo gezisi sırasında geçirdiğim 10 gün boyunca istisnasız her gün suşi yedim. Yalnız en sıradanından en lüks suşi restoranına kadar pek çok farklı mekanda suşi yemiş olsam da -belki de beklentimin büyük olmasından ötürü- yediğim suşilerin hafızada yer edecek kadar olağanüstü olduğunu söyleyemem. Dünyanın diğer şehirlerindeki suşi restoranlarında görebileceğiniz “roll” tarzı susiler Japonya’da yok ya da bana hiç denk gelmedi. Tokyo’da genel olarak klasik tarzda pirinç ve/veya yosun kullanılarak yapılan suşiler var ama roll tarzu suşi pek görmedim. Ayrıca burada suşinin içine peynir koymak gibi bir adet de yok, onu da söylemeden geçemeyeceğim.

IMG_0505 IMG_0482 IMG_0483

Suşi Japonya’nın geleneksel ve en çok tercih edilen yiyeceği olduğundan sadece restoranlarda değil, marketlere, büfelerde, semt pazarlarında ve yiyecek satılan her yerde suşi bulmak mümkün.

IMG_0440

Ayrıca ilk defa Tokyo gezisi sırasında denemiş olduğum deniz salyangozu da gayet lezizdi ve görüntüsü iştah açmasa da lezzet bakımından herkese tavsiye edebilirim.

IMG_0806

Japon Tuvaletleri

Japonya denince akla gelen ünlü Japon tuvaletlerine de değinmek gerekir. Teknolojik bakımından son derece gelişmiş olan bu ülkede teknolojik ilerlemenin tuvaletlere yansımış olmasına şaşırmamak gerekiyor. Tuvalet ve temizlik konusunda son derece hassas olan Japonlar bir de tuvaletlere konfor unsurunu ekleyince karşımıza Toto markalı elektronik tuvaletler çıkıyor. Üzerinde çok sayıda düğme bulunan bu dijital tuvaletlerde bizde “taharet” olarak adlandırılan normal su fışkırtma özelliğine ek olarak, su basıncını ve sıcaklığı ayarlayan ek tuşlar ve “bidet” denilen Fransız usulü alttan su fışkırtma ve ayrıca “sprey” şeklinde suyun daha inceltilerek fışkırtılması gibi ek özellikler bulunuyor. Aşağıdaki fotoğrafta görülen Toto tuvaletleri otel odamdaki tuvaletlerdi. Ayrıca Tokyo geziniz sırasında eğer umumi bir tuvalete giderseniz sizi bu kadar elektronik özellikleri olan bir tuvalet yerine üçüncü fotoğrafta görülen tarzda klasik bir Japon tuvaleti karşılayacak, bilginiz olsun.

IMG_0681P1040699

Tokyo Hakkında İlginç Gerçekler

  • Tokyo’daki tüm taksi şoförleri istisnasız takım elbise, kravat ve beyaz eldiven giyiyor.
  • Müşteriye saygısızlık olarak kabul ettiklerinden en basit marketten en lüks mağazaya kadar hiçbir mağazanın girişinde alarm yok.
  • Trafik sağdan akıyor ve araçların direksiyonu sağ tarafta bulunuyor.
  • Tokyo’da dışarıda dahi sigara içmek yasak ve sadece “smoking area” olarak belirlenmiş yerlerde bekleyerek sigara içilebiliyor.
  • Tokyo dünyanın en temiz şehirlerinin birisi.
  • Dünyada en çok neon ışığının bulunduğu şehir Tokyo.
  • Tabut Otel olarak bilinen dünyanın en küçük otelleri Tokyo’da.