Arjantin ve Buenos Aires Gezisi

Gezi Tarihi: Ocak 2013

Buenos Aires gezisi uzun zamandır planladığım bir geziydi. Zira bir süredir Arjantin Tango yapan, tango dansı, müziği ve kültürüyle ilgilenen birisi olarak tangonun doğum yeri ve merkezi kabul edilen Buenos Aires’e gitmeyi bir süredir düşünüyordum ve 2014 yılının Ocak ayında bu geziyi gerçekleştirebildim. Güney yarım kürede yer alan ve Türkiye’den 18.000 KM uzaklıkta olan Buenos Aires’e tahmin edebileceğiniz gibi İstanbul’dan direkt uçuş yok. Air France ile Paris üzerinden veya Alitalia ile Roma üzerinden gitmek gibi seçenekler bulunsa da İngiltere vizem bulunduğu için British Airways ile Londra üzerinden Arjinantin’e gitmeyi tercih ettim. Az önce “İngiltere vizem bulunduğu için” dedim çünkü bunu vurgulamakta fayda var, Birleşik Krallık topraklarını transit geçecek olsanız dahi Türk vatandaşı olarak en azından transit vizenizin olması gerekiyor.

Buenos Aires Gezi Buenos Aires Gezisi

Arjantin Gezi turuna Atatürk Havalimanı’ndan kalkan Londra uçuğıyla başladık. İstanbul – Londra uçuşumuz 4 saat sürdü, 2 saat Heathrow Havalimanı’nda aktarma bekledikten sonra Buenos Aires uçağına bindik ve Londra – Beunos Aires uçuşumuz da aralıksız olarak ve yaklaşık 14 saat sürdü. Böylece Buenos Aires gezisi için yolculuk üsresinin 2 saat aktarma ve 18 saat uçuşla birlikte toplam 20 saat sürdüğünü söyleyebilirim. İstanbul’da uçağa binerken sıcaklık 2-3 derece civarındayken Buenos Aires’te 32-33 derece sıcaklıkla karşılaşmak gerçekten ilginç ve farklı bir tecrübe. Türkiye ile Arjantin farklı yarım kürelerde yer aldıklarından burada kış mevsimi yaşanırken orada yaz mevsimi olduğundan, valize şort, sandalet ve t-shirt gibi yazlık kıyafetlerimizi yerleştirip kabanla evden çıkmak bile insana son derece garip geliyor.

Buenos Aires Gezilecek Yerler

Plaza De Mayo

Plaza De Mayo, Buenoas Aires’teki en eski şehir meydanı niteliğinde. Bizdeki karşılığı İstanbul’da bulunan Taksim Meydanı. Dolayısıyla bu meydanda hergün siyasi eylemler yapan, protesto gösterileri düzenleyen kişilerle karşılaşmak mümkün.

Arjantin Gezi

Obelisco

Buenos Aires’in simgesi olan Obelisco isimli beyaz kule, dünyanın en geniş caddesi olan “9 De Julio” üzerinde bulunuyor. Bu caddede geliş ve gidiş toplamda 18 şerit bulunuyor ve böylesine geniş bir cadde veya yol dünyanın hiçbir şehrinde yok. Dolayısıyla şehrin ikonu haline gelmiş bu devasa caddeyi Buenos Aires gezisi sırasında mutlaka görmek gerekiyor.

buenos aires buenos aires

Buenos Aires gezilecek yer arasında en başta gelen yerlerden birisi Obelisco anıtı ve Obelisco’nu bulunduğu muazzam genişlikteki  9 de Julio Caddesi’dir. Peki Buenos Aires’in adeta simgesi olan bu caddeyi ve Obelisco’nun fotoğraflarını en iyi nerede çekebilirsiniz? Uzun araştırmalarım sonucu keşfettim ki bu yerlerin fotoğrafını çekebileceğiniz en iyi yer, benim de aşağıdaki fotoğrafları çektiğim Panamericano Oteli. Ayrıca bu otel en üst katında yüzme havuzu ve güneşlenme alanları da bulunuyor.

IMG_7497P1000485

Obelisco’nun akşamki görüntüsü de başlı başına ayrı bir estetik manzara sunuyor.

IMG_7440 IMG_7368

Teatro Colon

Teatro Colon isimli opera ve tiyatro binası da Buenos Aires’in simgelerinden ve en eski binalarından birisi. İçerdeki dizayn ve ışıklandırma inanılmaz derecede etkileyici ve Buenos Aires gezisi için gelenlerin bence mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer.

IMG_6869 IMG_6938

IMG_6935IMG_6928

Arjantin Gezisi ve Tango

Tango’nun anavatanı olan Arjantin’e ve Buenos Aires’e gelmişken bir tango şovu izlemeden dönmek olmaz. Eğer tango bilmiyorsanız bu durumda yapacağınız en iyi şey özel tango şovalrının düzenlendiği show klüplerine gidebilir veya sokak dansçılarını seyredebilirsiniz.

2014-01-13 22.18.272014-01-20 19.25.51 2014-01-20 19.31.32

Tango demişken La Boca’da yer alan ve Caminito denilen tango kasabasına da değinmek gerekir. Tango tutkunları için renkli duvarları ve balkondan sarkan kuklaları ve de sokak şovlarıyla her tangosunun mutlaka ziyaret etmesi gereken bir yer. Yalnız La Boca denilen yer fakir ve suç oranlarının yüksek olduğu bir bölge olduğundan ara sokaklara girmemekte fayda var.

IMG_7010IMG_6973

Buenos Aires ve Milongalar

Tango dansını seyretmek bir keyif ama hele ki tango dansı yapmayı biliyorsanız milonga gecelerini dolaşıp sabahlara kadar dans edebilirsiniz. Tangonun ana vatanı ve merkezi olan Buenos Aires’te günde ortalama 7-12 civarında farklı milonga düzenleniyor.

P1000565P1000568

P10004572014-01-14 01.56.08

Buenos Aires ve Ünlü Mezarlıklar

Garip bir şekilde Buenos Aires’te mezarlıklar turistik gezi yeri olarak ziyaret ediliyor. Zira Buenos Aires’te mezarların neredeyse her biri sanat eseri niteliğinde son derece estetik ve büyük bölümünün üzerinde heykel bulunuyor.

IMG_7128IMG_7090

Ben de bir tangosever olarak gezmek için gittiğim Chacarita Mezarlığı’nda bir uçak kazasında ölen büyük tango sanatçısı Carlos Gardel’in mezarına çiçek koymayı ihmal etmedim.

IMG_7182

Arjantin Ekonomisi ve Fiyatlar

Arjantin’de fiyatlar Türkiye ile kıyaslandığında genel olarak daha ucuz. Yeme, içme, konaklama fiyatları ya Türkiye’den daha ucuz ya da aynı diyebiliriz. Para ve ekonomi derken Dolar Blu konusuna değinmeden olmaz. Geziyi gerçekleştirdiğim 2014 yılında Arjantin’da resmi Dolar kuru ile sokaktaki Dolar kuru farklı idi ve Dolar’ın sokaktaki değerini ifade etmek için dolar blu terimi kullanılıyordu. Arjantin uzun yıllar boyunca sürekli ekonomik kriz ve kronik enflasyon yaşadığından halkın yerel para birimi olan Peso’ya güveni yok ve bunun doğal sonucu olarak insanlar birikimlerini Peso olarak tutmak yerine döviz veya diğer yatırım araçlarına yöneliyor. Hal böyle olunca dövize talep sürekli canlı olduğundan Peso devamlı olarak yabancı para birimleri karşısında değer kaybediyor. Devlet Peso’nun değerini korumak adına yabancı para birimlerini kendisi belirlemeye çalışıyor ve örneğin 1 Dolar’ın fiyatını 7 Peso olarak belirliyor ve döviz bürosu açmayı sadece devletin tekeline bırakıyor ve döviz alım satımını turistler haricinde yasaklıyor. Ama serbest piyasada fiyatları arz-talep dengesi belirlediğinden devlet her ne kadar “1 USD=7 Peso” dese de sokakta 1 Peso 11 Dolar’a eşit. İşte Doların sokaktaki gerçek değerini ifade etmek üzere birkaç yıl öncesine kadar “Dolar Blu” yani “Mavi Dolar” ifadesi kullanılıyordu.

Devletin Dolar fiyatını sabitleme politikası serbest piyasa koşullarında işlemediği gibi döviz alım-satımını yasaklama politikası da işe yaramıyor ve el altından döviz alım-satımı yaygın şekilde gerçekleşiyor. Buenos Aires’in İstanbul’daki İstiklal Caddesi’ne benzer en işlek caddesi olarak Florida Street’te yürürken nereyse her 5 metrede bir sokakta “kambiyo, kambiyo” diye diğer bağıran seyyar döviz bürosu işlevi gören komisyoncuları görüyorsunuz. Eğer devletin döviz bürosuna gidip 100 dolar bozdurursanız alacağınız para 700 Peso, ama 100 Dolar’ı “Arbalito” denen bu kambiyocu simsarlara bozdurursanız tam 1.100 Peso alıyorsunuz. Diğer bir deyişle neredeyse 2 katı fiyata döviz bozdurmuş oluyorsunuz.

2014-01-20 19.18.03

Ülkede Dolar ve Euro’nun 2 farklı değeri olduğundan ve kağıt üstünde gerçekleşen tüm alış-satım işlemleri resmi kur üzerinden yapıldığından Arjantin’de kredi kartı kullanmak veya ATM’den Peso çekmek çok anlamsız ve maddi açıdan da kesenize zararlı. Eğer Arjantin’e geliyorsunuz yapacağınız en iyi şey nakit Euro veya Dolar’la gelmek ve dövizinizi piyasada “Dolar Blu” paritesinden bozdurmak. Eğer benim yaptığım gibi “Dolar Blu” gerçeğini bilmeden bilmeden Arjantin’e giderseniz yapacağınız en iyi şey yine benim yaptığım gibi feribota atlayıp Uruguay’ın Colonia şehrine giderek ATM’den Dolar çekmek olacaktır. Çünkü Arjantin’de ATM’lerden sadece Peso çekebiliyorsunuz ve USD veya Euro çekmek imkansız. Son olarak şunu da hatırlatayım, Dola Blu olayı sadece Arjantin’de değil tüm Güney Amerika’da geçerli, dolyısıyla ister Peru’ye ister Brezilya’ya gidin asla yannızda nakit dövizle gidin ve kredi kartı kullanıp zarar etmeyin.

Not: Dolar Blu ile ilgili yukarıdaki açıklamalar 2015 yılına kadar geçerlidir zira bildiğim kadarıyla Arjantin hükümeti yabancı paralarda serbestleşme yoluna gitti ve o yıldan itibaren piyasa kuru ile resmi kur eşitlendi. 2018 yılı itibariyle 1 USD = 27 Peso civarında. Seyahate başlamadan önce son durumu teyit etmenizde fayda var.

Buenos Aires Gezisi ve Güvenlik

Arjantin’de “Dolar Blu” gerçeğinden dolayı kredi kartı kullanmak pek akıl karı olmadığı gibi POS cihazı gibi gelişmiş ödeme yöntemlerinin pek yaygın olmaması ve kredi kartınızın POS cihazından geçirilmesi yerine bilgisayara kart bilgilerinizin girilmesinden dolayı da güvenli değil.

Dünyanın suç oranı en yüksek olarak yeri kuşkusuz Güney Amerika. Özellikle Kolombiya, Venezuela ve Brezilya’nın bazı bölgeleri turistler için son derece tehlikeli. Kıtanın en güvenli ülkesi Uruguay ve ondan sonraki en güvenli ülkesi Arjantin. Ancak buna rağmen kap-kaç, hırsızlık ve gasp gibi suçlar sıkça işlenebiliyor ve bazen bizim gibi turistlere aşağıdaki gibi sahnelerle karşılaşabiliyor.

2014-01-27 14.28.06-2

Bu gerçekten dolayı hava karardıktan sonra Buenos Aires’te marketlerin neredeyse tamamı aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi demir parmaklıklar arkasından satış yapıyor. Bazen bir polis boynumda asılı fotoğraf makinesini gördüğünde bile beni uyarıyordu çalınma riskine karşı. Buenos Aires gezi turum esnasında hiçbir olumsuz olayla karşılaşmadım ancak yine de dikkatli olmakta fayda var.

P1000402

Buenos Aires’te Yeme & İçme

Arjantin’da et kültürü son derece gelişmiş. Burada et nispeten ucuz ve çok lezzetli. Bizim “kebap” dediğimize onlar “asado” diyorlar. Özellikle bütün kuzu veya domuzu çarmıh benzeri metal çubuklara takıp pişirme yöntemi de hayli ilginç ve yaygın. Eğer et seviyorsanız Buenos aires gezisi sırasında her gün çok ucuza gerçekten lezzetli et yiyebilirsiniz.

P1000406 2014-01-16 12.21.08IMG_6945

Arjantin ve Buenos Aires denince İspanya kökenli chorizo isimli sosisleri es geçmemek gerekir. Bütün Güney Amerika’da yaygın olan bu kalın sosisleri hemen her restoranda bulmak mümkün.

IMG_7518 P1000580 2014-01-25 16.10.46

Ayrıca “empanada” olarak bilinen ve bizdeki poğaçaya benzer içi peynir veya kıyma dolu hamur işi yiyecekler de sadece Buenos Aires ve Arjantin’e değil, tüm Güney Amerika’ya has geleneksel bir yiyecek.

2014-01-27 14.26.172014-01-18 15.52.29

 

Buenos Aires Hakkında İlginç Gerçekler

  • Buenos Aires, tango dansının ve müziğinin anavatanı ve merkezidir.
  • Devletin kuru ve Dolar Blu kuru olmak üzere dövizlerin piyasada iki farklı değeri var.
  • Mate çayının dünyada en yaygın içildiği yer Buenos Aires’tir.
  • Buenos Aires’te insan yerleşimi sonradan başladığından cadde ve sokakları adeta cetvelle çizilmişcesine son derece planlı ve geniştir.
  • Arjantin’de et kültürü çok gelişmiştir ve etler geeçekten hem çok lezzetli hem de çok ucuzdur.