Patagonya Gezisi

Gezi Tarihi: Ocak 2013

Genel Bilgi

Patagonya gezisi hakkında detaylara girmeden önce Patagonya (Patagonia) hakkında genel bir bilgi vermek yerine olacaktır. Güney Amerika Kıtası’nın güneydeki en uç noktasında verilen ve büyük bir bölümü Arjantin topraklarında yer alan bölgenin coğrafi adıdır. Her ne kadar Türkçe’de “Patagonya” ifadesi aynen “muz cumhuriyeti” ifadesinde olduğu gibi alaycı olarak gelişmemiş bir ülkeyi ifade etmek için kullanılsa da aslında az önce belirttiğim gibi “Patagonya” bir ülkenin adı olmayıp coğrafi bir bölgenin adıdır ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan muhteşem bir yerdir. Avrupa’dan Güney Amerika kıtasında ilk göçler başladığında bu bölgeyle ilgili bir takım gerçek dışı hikayeler kulaktan kulağa yayılmış ve bu hikayelerden biri olan ve bu bölgede “Patagon” denilen boyları 3-4 metre civarında olan dev cüsseli bir ırkın yaşadığına dair gerçekdışı efsanelere uzun yıllar boyunca inanılması sonucunda bu bölgenin ismi “Patagonya” olarak kalmıştır.

Patagonia

 

Patangonya’ya ulaşmak için Buenos Aires’ten Patangonya’nın en büyük şehri olan El Calafate’ye yaklaşık 3.5 saatlik bir uçuştan sonra ulaşıyorsunuz. El Calafate diğer Arjantin şehirlerine göre ekonomik gelişmişliği nispeten daha iyi olan turistik bir şehir. Patagonya gezisini Ocak ayının ilk haftasında yaptığımızdan ve Ocak ayı Güney Amerika kıtasında yaz mevsimin en sıcak ayı olmasından dolayı bizim orada bulunduğumuz süre boyunca sıcaklık gün içerisinde ortalama 5-8 santigrat dereceydi.

Lago Argentino isimli gölün kenarında kurulan El Calafate’de insanın dikkatini ilk çeken şey turkuaz renkli göl manzarası oluyor.

IMG_8185 IMG_8214

IMG_8140

İki gece konakladığımız Calafate Design Suites şehirdeki en iyi göl manzarasına sahip otel olarak dikkat çekiyor.

IMG_8040 IMG_7965

Patagonya’daki en büyük yerleşim yerlerinden biri olan El Cakafate’de şehir merkezi uzun bir bulvar etrafında toplanan mağaza ve restoranlardan ibaret. Yoğun kar yağışında çatıda kar birikmesini önlemek maksadıyla pek çok evin çatısı üçgen şekilli ve son derece dik.

IMG_8061 IMG_8059 IMG_8072

Yeme & İçme

Arjantin toplumunu oluşturan göçmenlerin büyük bölümünün İtalya’dan gelmesinin doğal sonucu olarak tüm Arjantin’de olduğu gibi El Calafate’de de öne çıkan yiyeceklerin başında pizza bulunuyor. Bu küçük şehirde pizza yiyebileceğiniz en az 10 restoranın olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca Arjantin ve diğer Güney Amerika ülkelerine has olan ve “asado” olarak adlandırılan çarmıha gerilmiş bütün kuzu pişirme yöntemi de (aşağıdaki foto)  yaygın. Şehrin turistik olmasından dolayı fiyatların Buenos Aires’e göre biraz yüksek olduğunu da belirteyim. Patagonya geziniz sırasında gerçekten iyi restoranlar bulmanız pek zor olmuyor.

2014-01-24 19.24.40

Perito Moreno Buzulu

Dünyanın en büyük ve en ünlü buzulu olan Perito Moreno buzulu, ismini ünlü kaşif Francisco Moreno’dan alıyor. Perito Moreno, Patagonya bölgesinde bulunan 48 buzuldan birisi ve en ünlüsü. Buzul, El Calafate şehir merkezinden yaklaşık 75 KM uzaklıkta ve araçla ulaşmak 50 dakika sürüyor. Patangonya gezisi için buralara gelenler bu muhteşem ve muazzam buzulu mutlaka yakından görmeliler.

Perito Moreno GlacierPerito Moreno GlacierIMG_7799

Aşağıdaki videodan görülebileceği üzere buzul devasa boyutlarda ve yüksekliği 4-5 katlı apartman boyunu geçebiliyor. Buzulun uzunluğu 30 KM, yüksekliği ise  ortalama 60 metre.

Buzulu gezmek için temel olarak 2 seçenek bulunuyor. Birincisi taksiyle milli park içerisinden geçerek (milli parka giriş ücretli) buzulun hemen karşısında bulunan tepeye ulaşmak ve orada turistlerin buzulu seyretmesi için özel olarak tasarlanmış  balkon ve gözlem noktalarında buzulun keyfini çıkarmak. Perito Moreno buzulunun en güzel fotoğraflarının çekilebileceği nokta kuşkusuz burası.

IMG_7874  IMG_7869 IMG_7766

İkinci seçenek ise, şehir merkezinde bulunan tur şirketlerinden biriyle bir güncesinden anlaşarak gölde bot turuna çıkmak. Rezervasyonunuzu yaptırdıktan sonra ertesi günü önce otobüsle göl kenarına ardından da botla Perito Moreno’yu ve diğer 2 önemli buzulu göl üzerinden seyredebiliyorsunuz. Bot turunun avantajı ise gölde ilerleyerek çok sayıda buzulu ve buzdağını görmek ve inanılmaz manzaralara tanıklık etmek.

IMG_8293IMG_8376

IMG_8432 IMG_8409

Tur boyunca görülebilecek irili ufaklı ve masmavi renkte buzdağları son derece ilgi çekiyor. Zaten Patangoya’ya gezi için gelen kişilerin büyük bölümü mutlaka buzul turuna katılıyor.

IMG_8366 IMG_8502 IMG_8507

Tur boyunca Perito Morena ve Spegazzini Buzullarına daha yakından bakma ve buzulların eriyerek parçalanmasını seyretme imklanı buluyorsunuz.

IMG_8860IMG_8717

IMG_8712IMG_8907

Buzullarda sıcaklığın etkisiyle anlık olarak irili ufaklı çatlarken ve kırılırken çıkarttığı gürültüler ve buz parçalarının göle düşerken çıkardığı inanılmaz sesler, manzaranın keyfini çıkartırken size adeta fon müziği gibi keyif yaşatıyor. Tabii ki buzulun kırılma ve göle düşme anını yakalamak hiç kolay değil. Bazen 3-5 dakikada bir, bazen 10-15 dakikada bir kırılma olurken bazen yarım saat boyunca hiç kırılma olmuyor. Bu sebeple bazen kameranızı kayıtta tutup kırılma beklerken boş yere 10 dakika boyunca kayıt yapabiliyorsunuz veya fotoğraf makinenizle eliniz deklanşörde pozisyon alıp beklerken dakikalar geçmesine rağmen kırılma olmuyor ve siz tam umudu kesip makineyi kapattığınızda büyük biri gürültüyle bir buzul parçaı o anda göle düşebiliyor.

 IMG_8798IMG_8815

Yukarıdaki fotoğraflara ek olarak bot turu ile Spegazzini Buzulu’nu seyrederken şans eseri kırılma anını videoya çekebildim. Patagonya gezimin en heyecan verici anlarından birisi buydu.

2 gün konakladığımız El Calafate’de açıkçası biz ikisi seçeneği de denedik ve 1 gün bot ile 1 gün de taksi ile gittiğimiz buzul gezileri gerçekten çok keyifli geçti. Zaten El Calafate’yi ve buzulları gezmek için 2 günlük süre fazlasıyla yeterli oluyor. Ancak buzullar üzerinde treking yapmak gibi başka aktiviteler de denemek isterseniz biraz daha uzun konaklamanızda fayda var.

El Calafate’den sonra Ushuaia’ya geçip oradan da Antarctica’ya geçme planımız vardı ama en yoğun turistik dönemde bulunduğumuz için turlarda uygun yer bulamadık. Ancak Antarctica’a tur listemde bulunan ve ölmeden görmek istediğim yerlerin başında geliyor ve mutlaka bir gün ziyaret edeceğim.

Patagonya Hakkında İlginç Bilgiler

  • Patagonya bölgesi, ismini “Patagon” denilen hayali ve efsanevi ırktan alıyor.
  • Patagonya bölgesinde toplamda 48 buzul ve 31 milli park bulunuyor.
  • Patangonya buzullarından en ünlüsü olan Perito Moreno, UNESCO tarafından koruma altına alınmış dünya miraslarından birisidir.
  • Perito Moreno Buzulu her geçen dakika daha da büyüyen ve hacimsel olarak genişleyen 30 Km uzunluğunda devasa bir buzul olup dünyanın en büyük 3. tatlı su kaynağı durumundadır.