Kuala Lumpur Gezisi

Gezi Tarihi: Nisan 2015

Kuala Lumpur gezisi hakkında detaylara girmeden önce Kuala Lumpur hakkında genel bilgi vermek uygun olur. Kulağa ilginç gelen bu şehrin ismi muhtemelen Malay dilinde “çamurlu kavşak”  anlamına geliyor. Malezya’nın başkenti ve en büyük şehri olan Kuala Lumpur ticaret, finans ve iş dünyası açısından önemli bir merkez ve ayrıca İslami finans veya faizsiz bankacılık olarak anılan bankacılık sistemi açısından da önemli bir şehir. Ayrıca şehirde yoğun nüfus kaynaklı ciddi bir trafik problemi olduğunu söylemem gerekiyor. Taksi kullanacak kişiler açısından da 3 farklı tarifede çalışlan taksilerin olması önemli bir avantaj. Ucuz, orta ve lüks olmak üzere 3 farklı taksi tipi var ve kesenize uygun bir taksi seçme imkanınız bulunuyor.

Kuala Lumpur GeziKuala Lumpur Gezisi

Kuala Lumpur Gezilecek Yerler

Ancak Kuala Lumpur gezi açısından çok da etkileyici bir destinasyon değil. Zira şehrin turistik açıdan çok fazla şey vaat ettiğini söylemek zor. 3 gün kaldığım Kuala Lumpur’da Batu Caves ve Petronas Towers dışında gezmeye değer bir yer görmedim doğrusu.

Petronas Towers

Kuala Lumpur şehrinin en önemli simgesi olan Petronas Towers isimli ikiz kuleler iş ve alışveriş merkezi olarak inşa edilmiş. Kulelerin an altında KLCC AVM bulunuyor. Bu devasa iki kuleyi birbirinde bağlayan bir köprü bulunuyor oraya çıkarak güzel fotoğraflar çekmek mümkün. Ayrıca Petronas Kuleleri’nin dışarıdan fotoğrafını çekmek isterseniz, kuleleri tam karşı cepheden gören otellerinden birinde kalmak iyi bir fikir olur. Zaten Kuala Lumpur gezisi için şehre gelen hemen herkes bu kuleleri ziyaret etmektedir.

Zira ben de sırf uzaktan gece fotoğrafları çekmek için Traders Hotel’de oda tuttum ve aşağıdaki gece fotoğrafını oteldeki odamdan çektim. Yalnız Traders Hotel’de karşılaştığım çok enteresan bir durumu da buradan paylaşayım. Kuala Lumbur gezi turum esnasında kaldığım Traders Hotel’in en üst katına fotoğraf çekmek için çıktığımda, görevliler beni tripod kullanmanın yasak olduğu konusunda uyardı. Fotoğraf çekmek serbest ama tripod yasaktı. Bunun güvenlik önemli amaçlı olduğunu düşünüyorum zira yanımdaki tripoda sadece 15 cm uzunluğunda mini bir tripoddu. Bu yasağın gerekçesini öğrenemedim maalesef.

Ayrıca Petronas Towers’tan daha uzun olan bir de Kuala Lumpur Tower var ki o da güzel şehir manzarası fotoğrafları çekmek için gerçekten ideal bir yer. Nitekim sayfanın en yukarısındaki 2 fotoğrafı da orada çektim. Kuala Lumpur Tower, Kuala Lumpur gezilecek yerler arasında en başta geliyor.

Batu Mağarası – Batu Caves

Kuala Lumpur gezisi sırasında mutlaka görülmesi gereken yerlerin en başında Batu Mağarası geliyor. Kuala Lumpur’daki en büyük ve en dikkat çekici Hindu Tapınağı olan Batu Caves şehir merkezine yakın bir konumda. Tapınağın girişinde ve sağda devasa bir Murugan heykeli sizi karşılıyor. Yapımında 300 litre altın suyu kullanılan bu muazzam heykel gerçekten dikkat çekici. 150 metre yükseklikteki tapınağa çıkıp mağaradan içeri girmek için tam 272 tane basamaktan oluşan merdiveni çıkmak zorundasınız. Ancak bu yorucu merdiven çıkma aktivitesi esnasında sevimli maymunlar size eşlik edeceği için en azından merdiven çıkmak biraz da olsa keyifli hale geliyor.

Batu Caves’e tırmanırken size eşlik edecek maymunlara, ısırılma tehlikesi nedeniyle pek dokunmanızı tavsiye etmiyorum. Hatta bu tavsiyem sadece Batu Caves için değil tüm Kuala Lumpur gezisi bakımında geçerli Tayland gezisi sırasında maymun tarafından ısırılmış ve kuduz aşısı olmak zorunda kalmış biri olarak bunu tavsiye ettiğimi de ayrıca belirteyim 🙂

Kuala Lumpur Hakkında İlginç Bilgiler

  • Arada sırada gerçekleşen sel baskınları dışında Kuala Lumpur muhteşem bir iklime sahip ve bütün yıl boyunca sıcaklık hep 28 derece. Yani hangi ay veya hangi mevsim olursa olsun sıcaklık hiç değişmiyor.
  • Yaklaşık 7 milyon nüfuslu bu şehirde 60’tan fazla AVM bulunuyor.
  • Şehir nüfusunun yarısı Müslüman, diğer yarısı ise Hindu ve Budist.