Rushmore Dağı Gezisi

Gezi Tarihi: Temmuz 2018

Mount Rushmore veya Türkçe adıyla Rushmore Dağı, ABD’deki en bilinen ve en sık ziyaret edilen turistik yerlerin başında gelmektedir. Pek çok Holywood filminde görüntüsüne yer verildiği için Mount Rushmore heykellerinin ünü ABD dışına da ulaşmıştır. Rushmore Dağı, esasen ABD’nin en sık ziyaret edilen şehirlerinin bulunduğu Doğu ve Batı kıyılarına hayli uzak olan Güney Dakota Eyaleti sınırları içindedir. Güney Dokata, birkaç milli park dışında pek turistik özelliği olmayan bir eyalet olduğundan Mount Rushmore’ın eyaletteki en ünlü ve en çok ziyaret edilen turistik destinasyon olduğunu söylemek mümkündür. Hatta bir turist Güney Dakota’ya geliyorsa kuvvetle muhtemel Rushmore Dağı için geliyordur.

ilker atamerilker atamer

Yellow Stone Milli Parkı ile Rushmore Dağı Milli Parı arasındaki mesafe yaklaşık 750 KM ve bu mesafe ABD gibi büyük bir eyalet için kısa sayılacak bir mesafe olduğundan turkistler genelde bu iki milli parkı birlikte ziyaret etmeyi tercih etmektedir. Nitekim ben de Yellostone Gezisi turuna, Rushmore Dağı Gezisi ardından çıktım. ABD’nin orta ve kuzey eyaletleri nüfus yoğunuğunun az ve tarımsal faaliyetin fazla olduğu eyaletler. Dolayısıyla setahet boyunca sıkça yeşillikler ve ekili alanlar görmek mümkün.

Mount Rushmore

Gutzon Borglum isimli heykeltıraş tarafından yapılan Rushmore Dağı’ndaki heykellerin her biri yaklaşık 20 metre yüksekliğe sahip olup çok uzaktan dahi rahatlıkla görülebilmektedir. Dört ABD  başkanını tasvir eden heykeller soldan sağa sırasıyla George Washington, Thomas Jefferson, Theodore Roosevelt ve Abraham Lincoln’dür. Çok sayıda başkan olduğu halde heykeltıraş Borglum heykelini yapmak için niçin bu dört ABD başkanını seçti acaba?  Heykeltıraş Borglum hangi başkanların heykelini yapacağına başkanların ABD tarihindeki önemine göre jkarar vermiştir. Bu anlamda, George Washington ülkenin kurucusu olduğu için, Thomas Jefferson bağımsızlık bildirgesini yayınladığı için, Theodore Roosevelt ülkenin ekonomik gelişimine katkısından dolayı ve Abraham Lincoln ise Amerikan İç Savaşı sonrası ülkeyi birlik içinde tuttuğu için seçilmiştir.

Rushmore Dağı Gezi Rehberi

Rushmore Dağı, ABD’nin orta kuzey bölgesinde yer alan bir turistik yer olduğundan doğu veya batı kıyılarından ulaşmanın zahmetli olduğu bir yer. Gerçekten Mount Rushmore’a gitmek için ya ABD’nin bir şehrinden Rapid City’deki havalimanına iç hat uçuşu yapmak  ya da özel araçla gitmek gerekiyor. Ben ise özel araç kullanmyı tercih ettim ve Denver’den kiralık bir araç ile yola çıktıktan sonra Wyoming ve Nebraska üzerinden Rushmore Dağı Milli Parkı’na ulaştım.

Rushmore Milli Parkı’na giriş yaptıktan sonra heykellerin bulunduğu dağ yamacına ulaşmak araç ile 10-5 dakika sürmektedir. Gidilen sezona göre değişmekle birlikte yüksek sezonda özellikle milli parkın girişinde otopark kaynaklı araç kuyruğu oluşmaktadır.

Turistlerin Rushmore heyklerini cepheden görebileceği seyir platformu oldukça geniş olduğundan yoğun sezonda dahi rahatlıkla fotoğraf ve video çekimi mümkün oluyor.

ilker atamer

Rushmore Dağı Hakkında İlginç Bilgiler

  • Rushmore Dağı’nı her yıl yaklaşık 3 milyon turist ziyaret etmektedir.
  • Heykellerin tıraşlanması aşamalarında heykeltıraş Borglum dışında çoğu maden işçisi olan 400 kişi çalışmıştır.
  • Heykellerin yapımı sırasında çok sayıda dinamit kullanılmış ve tıraşlamanın %90’ı dinamit patlatma yoluyla gerçekleştirilmiştir.
  • Heykellerin yapımı tam 14 yıl sürmüş ve riskli bir çalışma olmasına rağmen heykellerin yapımı sırasında kimse ölmemiştir.